Hlavní navigace

Česká správa sociálního zabezpečení hlásí rekordní příjmy na pojistném

10. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Pojištěnců přibývá, příjmy na pojistném dosáhly rekordní výše. Lidé si více spoří na důchod a muži se nebojí mateřské. Co ještě prozradila data z ČSSZ?

V roce 2015 narostl počet zaměstnavatelů. Ruku v ruce s tím se zvýšil počet zaměstnanců, za které je nutné odvádět sociální pojistné. Sečteno podtrženo, více pojištěnců, vyšší příjmy na pojistném. Za loňský rok hlásí Česká správa sociálního zabezpečení příjmy rekordní.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jak uvádí ČSSZ ve své tiskové zprávě, počet zaměstnavatelů vzrostl za rok 2015 o 4 284, počet zaměstnaných o 93 327. Stoupl také počet osob samostatně výdělečně činných, oproti roku 2014 je to o 3 596 více. Pokles je ale evidentní u osob samostatně výdělečně činných, které jsou povinné platit si na důchodové pojištění. Stejně tak je méně OSVČ, které si přispívají na nemocenskou.

Rekordní příjmy na pojistném

Na účty České správy sociálního zabezpečení v roce 2015 přišlo o 21 miliard více než v roce předchozím. Takzvaný účet sociálního pojištění byl sice v mínusu, ale rozdíl mezi příjmy a výdaji klesl v porovnání s rokem 2014 o 9,27 mld. Kč, což meziročně znamená pokles schodku o cca 23,5 %, uvádí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Mohlo by vás zaujmout: Vyplňujeme přehled pro ČSSZ snadno, rychle a bez chyb

Důchodové a nemocenské pojištění

V České republice roste počet seniorů. Průměrný starobní důchod v roce 2015 činil 11 348 korun. Stále jsou na tom lépe muži oproti ženám. Přibývá také občanů, kteří si dobrovolně přispívají na důchodové spoření. Oproti tomu klesá počet těch, kteří si chtějí dobrovolně přispět na pojištění nemocenské. I přesto je však nemocenské pojištění podle České správy sociálního zabezpečení v kladných číslech.

Pánové na mateřské

Nechat muže na mateřské už dávno není nic neobvyklého. Jejich počet se neustále zvyšuje. V roce 2015 bylo mužům přiznáno 812 výplat dávek peněžité pomoci v mateřství. Je to o 166 výplat více než v roce předchozím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).