Hlavní navigace

exPRESS: Česko čeká v dalších dvou letech růst, krizi zvládlo lépe než jiné země

20. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
České ekonomice se v příštích dvou letech bude dařit. Tvrdí to ve své zprávě OECD, podle které nás čeká v příštím roce dvouprocentní růst. Brzdit nás bude jen nízká spotřeba domácností.

OECD: Česká ekonomika v roce 2010 poroste o 2 % »

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poroste česká i slovenská ekonomika v příštím roce 2% tempem. V roce 2011 by se pak česká ekonomika měla zvýšit o 2,8 %. Na růstu tuzemského hospodářství by měla mít největší podíl zahraniční poptávka.Naše prognóza růstu české ekonomiky je o něco opatrnější – očekáváme slabší domácí poptávku z důvodu vládních úspor, vyšší nezaměstnanosti a slabých investic, komentovala Helena Horská z Raiffeisenbank.

OECD dále upozornilo, že česká vláda už nebude mít možnost zvýšit výdaje a rozpočtový deficit. Českou ekonomiku také bude brzdit nízká domácí spotřeba. Pro ekonomiky 30 zemí vyspělého světa OECD počítá pro příští rok s 1,9% růstem.

exPRESS - Koleje 01
Hospodářská krize

Česko zvládlo ekonomickou krizi lépe než jiné státy

Sílící ekonomika, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií, to jsou důvody, proč se Česko vymanilo z hospodářské krize lépe než jiné země. Spolu s Polskem, Turem, Francií a Německem se tak proto řadí mezi „podnikatelské superstáty”. Takový pojem používá ve své mezinárodní studii společnost HSBC Banking Europe spolu s Future Laboratory.

Rok 2010 vyhlíží maloobchod ve střední a východní Evropě s nadějí

Maloobchodní trhy se ve střední a východní Evropě začínají zvedat z ekonomické recese a během příštího roku by mělo opětovně dojít k jejich růstu. Přesto řada maloobchodníků nyní musí řešit existenční otázky, vyplývá to z průzkumu „CEE Retail in 3D“, který vydala společnost Jones Lang LaSalle.

Franšízy mohou zachránit obchodní centra

Franšízanti by mohli v budoucnu zaplnit část obchodních center. Podle Martina Kubíka ze společnosti DTZ by mohl jejich podíl v tuzemských nákupních centrech během několika let dosáhnout až 20 %.

Výdaje Čechů za Vánoce budou pod evropským průměrem

Češi během Vánoc nebudou příliš utrácet. Jak vyplývá z průzkumu společnosti Deloitte, výdaje během vánočních svátků klesnou pod evropský průměr, který je kolem 600 eur. Za svátky utratíme celkově v průměru kolem 525 eur, vánoční dárky z toho budou tvořit 345 eur. Hlavním důvodem je podle analytiků stále rostoucí nezaměstnanost a jen mírný růst mezd.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Páteční zákaz jízd kamionů nahradí odstupňované mýtné

Vláda na svém pondělním zasedání podpořila návrh ministerstva dopravy a z poslanecké sněmovny stáhla novelu zákona o silničním provozu. Novela měla zavést celoroční páteční zákaz jízd kamionů. Ministerstvo dopravy místo toho zavádí systém diferencovaného mýtného.

Antibyrokratická komise obnovuje svoji činnost 

Antibyrokratická komise (ABK) začíná opět fungovat. Ministr zemědělství Jakub Šebesta jmenoval dnes jmenoval jejího nového předsedu, stal se jím Lubomír Burkoň, samostatně hospodařící zemědělský podnikatel a místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Od prosince se opět mění tiskopisy neschopenek

Sotva si zaměstnanci zvykli na předkládání nových tiskopisů při pracovní neschopnosti nebo ošetřování člena rodiny, dochází od 1. prosince k dalším změnám. Neschopenky nebudou šestidílné, ale pětidílné. Dochází tedy ke snížení listů tiskopisu. Nové tiskopisy se začnou používat ve všech případech, kdy dočasná pracovní neschopnost vznikla 1. prosince a později.

Naštvaní zákazníci stojí firmy 20 miliard korun ročně

Jestliže se zákazník rozhodně odejít ke konkurenci, přijde to firmu v průměru na 2822 korun. Ročně tak firmy stojí rozezlení zákazníci 19,3 miliard korun. Nejvíce spotřebitel štve neznalost operátorů call center a nepřehledné samoobslužné automaty. Valná většina (87 %) naopak oceňuje proaktivní přístup k péči. Vyplynulo to z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost Genesys.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).