Hlavní navigace

Chce provozovat stánek na vlastním pozemku. Jaká lejstra k tomu potřebuje?

19. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pro zřízení a provozování stánku na vlastním pozemku je třeba hned několik razítek. Na jaké úřady je nutné vyrazit? Radí odborník v poradnách na Podnikatel.cz.

Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, kam mohou směrovat své dotazy ohledně podnikání. A to jak startu samotného, tak také dotazy, které se nabízí v samotném průběhu. Nabízíme odbornou pomoc daňového poradce, poradce ve věcech právních i odborné vyjádření týkající se mzdového účetnictví a personalistiky.

Dotaz čtenáře: 

Plánuji si postavit prodejní stánek na vlastním pozemku. Ve stánku chci prodávat tabákové výrobky, jízdenky, kancelářské potřeby, cukrovinky, sladké pečivo a pití. Většinu věcí nakoupím ve velkoobchodu a pečivo si nechám čerstvě dovážet. Chci se tedy zeptat, jestli budu potřebovat nějaké povolení od obce, hygieny a co vše musím splňovat, abych si svůj malý byznys mohl rozjet?

Odborník radí: 

Z hlediska podnikatelských oprávnění budete pro uvedenou činnost potřebovat živnostenské oprávnění pro „Maloobchod, velkoobchod“. Jedná se o živnost volnou, pro jejíž udělení není nutné prokázání žádné zvláštní kvalifikace. 

Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online. Před vlastním otevřením stánku je nutné na živnostenském úřadě nahlásit zahájení živnosti v provozovně.

Stánek musí být označen jako provozovna jménem, příjmením a IČem, musí zde být uvedena osoba zodpovědná za provoz stánku a prodejní doba.

Z hlediska stavebních předpisů je rozhodné, zda bude stánek spojen se zemí napevno, nebo bude přenosný. Napevno spojený stánek podléhá schválení příslušnému stavebnímu úřadu. Na umístění stánku mohou mít také dopad stavební podmínky zastavěnosti daného území. Doporučuji toto raději konzultovat předem na vašem stavebním úřadě.

Umístění a provoz stánku také může podléhat tržním řádům pro jednotlivá místa. Např. v Praze je nejprve nutné požádat o zařazení do tzv. tržního řádu Hlavního města Prahy . V případě jeho povolení je pak nutné získat souhlas příslušné městské části pro zábor komunikace pro daný účel. Doporučuji kontaktovat obecní úřad města, ve kterém budete působit, nebo provozovatele konkrétní akce pro zjištění podrobnějších podmínek.

Pokud bude součástí prodeje rovněž prodej potravin, je nutné před zahájením prodeje ve stánku toto ohlásit na hygienické stanici a Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Z dalších povinností lze zmínit např. nutnost nahlášení a odvodu koncesionářských poplatků za umístění televizního nebo rozhlasového přijímače ve stánku a povinnost plateb poplatků organizacím na ochranu autorských práv (např. OSA) v případech, kdy při provozu budete pouštět hudební kulisu, rádio apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).