Hlavní navigace

Chystejte vývojáře, je známa technická struktura kontrolního hlášení

20. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Po zveřejnění podoby formuláře ke kontrolnímu hlášení přichází finanční správa také s technickou strukturou. Čím dřív, tím lépe pro vývojáře.

Povinnost podávat kontrolní hlášení odstartuje na začátku nového roku. Týkat se bude plátců daně z přidané hodnoty. Podoba formuláře je již známa. Server Podnikatel.cz vás s ní seznámil v článku: Plátci DPH, připravujte se na kontrolní hlášení. Vzor formuláře je již na světě

Ilustrační obrázek
Autor: www.Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Plátce DPH, který je právnickou osobou, bude podávat kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Plátce DPH, který je fyzickou osobou, však bude podávat kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Čtvrtletní plátci fyzické osoby tedy jednou za tři měsíce.

Čtěte také: 3 novinky, které se na podnikatele chystají od roku 2016 u DPH

Je známa technická struktura

Kontrolní hlášení bude možné podat pouze elektronicky, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). Údaje v kontrolním hlášení bude plátce daně uvádět ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně způsobem umožňujícím dálkový přístup, uvedla na svých stránkách finanční správa.

 Aktuálně ale také přidává Informace o příslušném formátu a struktuře kontrolního hlášení (.XML) a odpovídajícím XSD schématu. Chce tak co nejdříve informovat vývojáře a tvůrce softwaru, aby měly čas se na změny připravit:

U velkých firem to znamená, že teprve nyní mohou začít upravovat své interní systémy tak, aby dokázaly automatizovaně vygenerovat a elektronicky podávat tato hlášení. Jde o poměrně složité změny, které jim mohou trvat i několik měsíců, Martin Diviš, odborník na nepřímé daně společnosti PwC Česká republika.

Může dojít k úpravám

Finanční správa upozorňuje, že do okamžiku zveřejnění formuláře Kontrolního hlášení DPH v aplikaci EPO může v XML struktuře dojít ještě k drobným změnám a úpravám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).