Hlavní navigace

Co plánuje nová koalice? Podoba minimální daně pro OSVČ není prý ještě domluvená

12. 12. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Jan Zátorský
Budoucí koalice se prý již dohodla na programu. O některých věcech, třeba minimální dani, se však ještě jedná. Jisté je, že pro rok 2014 se daně nezmění.

Strany budoucí vládní koalice (ČSSD, ANO a KDU-ČSL) včera ohlásily, že se dohodly na obsahu koaliční smlouvy. Podrobné znění smlouvy sice ještě není známo, avšak řadu novinek již představitelé stran koalice zveřejnili. Pro část živnostníků by měla být například zavedena minimální daň, snížit by se měla sazba DPH pro některé komodity nebo se zvýšit minimální mzda. Do pátku, kdy bude smlouva zveřejněna, ale nad všemi body stále visí otazník.

V roce 2014 se daně již měnit nebudou

Ilustrační obrázek
Autor: isifa/MAFRA/Jan Zátorský

Budoucí vládní koalice se již dohodla na programu.

Včera krátce po půlnoci vystoupili před novináře zástupci stran ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, aby jim oznámili, že se definitivně domluvili na znění koaliční smlouvy. Jak uvedl předseda ČSSD, a podle všeho i budoucí premiér, Bohuslav Sobotka, programová část smlouvy pokrývá všechny možné oblasti a bude mít přes 40 stran. Koaliční smlouva bude definitivně dopsána dnes a zítra by měla být zveřejněna. Musím s potěšením konstatovat, že jsme našli kompromisní shodu v daňové oblasti, což pro nás bylo naprosto klíčové. Je důležité, že vytvoříme v naší zemi daňovou stabilitu pro následující čtyři roky, doplnil Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO.

Vyhledejte své obchodní partnery a souvislosti. Vyzkoušejte Rejstřík firem

Přestože konkrétní daňové změny, které bude koaliční smlouva obsahovat, nechtěl Bohuslav Sobotka komentovat, něco přeci jenom řekl. Předně by se pro příští rok neměly nijak daně měnit a první novinky v oblasti daní by měly nastat až z účinností od roku 2015. Vzhledem k aktuálnímu datu však nejde o překvapivé zjištění, jelikož by strany jen těžko dokázaly stihnout nějaké změny legislativním procesem protlačit. Na druhou stranu mají podnikatelé pro příští rok alespoň jasno dříve než vloni. Tehdy v tuto dobu ještě nevěděli, jak budou platit v roce 2013 sazby DPH.

Čtěte také: Nejhorší novinka roku 2013 podle podnikatelů? Zvýšení sazeb DPH

Budoucí vládní koalice se dále dohodla na zrušení poplatku za návštěvu ambulantního lékaře a zrušení poplatku za recept. Naopak by měl zůstat zachován poplatek za využití pohotovosti. Skončí též poplatek za pobyt v nemocnici, který od příštího roku zrušil ústavní soud. Podle Sobotky otevřely strany cestu k tomu, že se poplatek nebude opětovně zavádět. Kompenzace by měla být směřována z oblasti změn úhradové vyhlášky a navýšení plateb státu za státní pojištěnce, vysvětlil Sobotka.

Podnikatelé brojí proti návrhu minimální daně pro OSVČ

Co se týká konkrétních daňových změn, ty nechtěli zástupci koalice před televizními kamerami blíže specifikovat. Na přímé otázky novinářů však poté přeci jenom odpověděli. Jak uvedl pro Hospodářské noviny Bohuslav Sobotka, strany se shodly na zavedení minimální daně pro vybrané živnostníky. Mělo by se jednat přibližně o 20 tisíc korun ročně. Daň by měli platit živnostníci, kteří budou více než tři (při začátku podnikání čtyři) roky po sobě vykazovat ztrátu a nebudou mít jiné příjmy.

Návrh minimální daně však pobouřil podnikatele, podle kterých jde o zcela nesystémové a alibistické řešení. Podle předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka je pravidlem v gramotné společnosti, že tak, jako musí každá firma i občan řádně odvádět daně z příjmu, tak ten, kdo nemá práci nebo zakázky, musí mít možnost daně neplatit. Bude-li zaveden povinný desátek pro všechny podnikatele, bez ohledu na jejich výsledky, dokoná tato vládní koalice to, co nevyšlo Klementu Gottwaldovi ani Jiřímu Paroubkovi. Pokud tak skutečně nastane, vznikající vláda tím dává jasný signál, že nedokáže uřídit státní rozpočet a s předstihem raději zavede nesystémové, plošné výběry, aniž by alespoň naznačila, co pozitivního pro podnikatelský sektor vůbec hodlá učinit, dodal Havlíček.

Čtěte také: Výdělky nula? Nezájem. Na minimální daň budete muset mít

Zda a v jaké podobě nakonec nová vláda minimální daň navrhne není nicméně jisté. Jak uvedl pro server Aktuálně.cz zdroj z hnutí ANO, o minimální dani a především její podobě se ještě bude jednat.

Klesnout má DPH na knihy a léky

Koaliční smlouva bude podle dostupných informací obsahovat také závazek snížit DPH na knihy, léky, dětskou výživu a pleny. Přesné číslo ještě není dohodnuté, mělo by se však pohybovat v rozmezí 5 až 10 %. Strany se dohodly i na růstu minimální mzdy, která by měla postupně stoupat až na 40 % průměrné mzdy. Už dříve rodící se koalice konstatovala, že zvýší daňové zvýhodnění na dítě a valorizaci důchodů.

Z včerejšího vyjádření šlo dále vyrozumět, že by se neměla zvyšovat daňová progrese fyzických osob ani sazba daně z příjmů právnických osob. Co se týče zavedení sektorové daně pro banky a telekomunikační společnosti, nechtěli být politici konkrétní. Další detaily by měly být tak zveřejněny v pátek.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).