Hlavní navigace

ČR byla i v roce 2008 čistým příjemcem prostředků z unijního rozpočtu

30. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká republika i v loňském roce z rozpočtu EU více čerpala, než do něj zaplatila. Stala se tak opět čistým příjemcem prostředků z unijního rozpočtu. Zatímco do rozpočtu EU putovalo 35,4 miliardy korun, z EU Česko vyčerpalo prostředky ve výši 58,3 miliardy korun. Od vstupu do EU je loňský výsledek přijatých a odevzdaných plateb nejlepší.

Česká republika z EU více čerpá než odvádí, informuje ministerstvo financí. Za loňský rok Česko do unijního rozpočtu odvedlo 35,4 miliard korun a přijalo 58,3 miliard korun. Zůstává tak stále čistým příjemcem rozpočtu EU, přičemž loňský výsledek je vůbec ten nejlepší od vstupu ČR do EU. Největší část příjmů do Česka plynula z Fondu soudržnosti a strukturálních fondů ve výši 41,9 miliard korun, což je částka představující tři čtvrtiny veškerých příjmů. Další významnou položku příjmů ČR z evropského rozpočtu představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku ve výši 14,6 miliard korun, informuje ministerstvo. Čtěte více: Fondy EU nabízí kromě dotací i bezúročné úvěry

Od svého vstupu ČR do Unie odvedla 146,6 miliard korun a získala z něho 200,6 miliard korun. Zvyšující se čisté příjmy z rozpočtu jsou způsobeny jejich dynamičtějším nárůstem, než je tomu u odvodů do EU.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).