Hlavní navigace

Další dva svátky před obchodníky. Musí opět zavřít, nebo mohou nechat otevřeno?

4. 7. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už skoro rok platí zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Obchodníci tak musí mít zavřeno během 7 svátků.

Přestože však středa a čtvrtek patří mezi svátky, obchodníci mohou zůstat v klidu. Zákaz se těchto dvou svátků totiž netýká.

Kdy nesmí obchodníci otevřít

Obchodníci nesmí mít otevřeno na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Zákon se navíc netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Za porušení zákazu hrozí milionová pokuta

Jestliže obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě, že by šlo o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. Od účinnosti zákona eviduje ČOI celkem již 19 porušení. Právní moci nabyly zatím tři pokuty (z kontrol z 28. října), každá ve výši 10 000 Kč. Všechny pravomocné pokuty se dosud týkaly provozoven s použitým zbožím, na které se zákaz prodeje ve vybrané státní svátky vztahuje bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Čtěte také: Dva prodejci porušili zákaz prodeje. I tentokrát došla udání, nepotvrdila se ale

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).