Hlavní navigace

Daňová reforma zvýší i daň z nemovitostí

3. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Daňová reforma změní celou řadu zákonů. Pravděpodobně dojde i na zákon o dani z nemovitostí. Od roku 2014 má být zvýšena tato daň v závislosti na cenách pozemku. V současné době sice mohou města a obce ovlivnit výši daně z nemovitostí místním koeficientem, ovšem sazba daně je jednotná pro celou obec.

Jak uvedl ministr financí Miroslav Kalousek pro Lidové Noviny: Záměr, který chci do konce roku předložit k diskusi, vychází z předpokladu, že by města byla rozdělena do několika zón, kterým by jednotlivá obecní zastupitelstva mohla přiřazovat různé koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti. Dodal, že o konkrétní podobě cenových map pozemků se ještě bude diskutovat.

Server Podnikatel.cz již dříve informoval, že do roku 2013 mají být vytvořeny mapy daňových základů, kde budou jednotlivé obce formálně rozčleněny do několika skupin například dle vzdálenosti od centra, hlučnosti, zasíťování, stavu infrastruktury. Obec tak pro každou kategorii nově zvolí jiný koeficient daně z nemovitostí­. Hovoří se také o zrušení některých daní, například daně z převodu nemovitostí, či dani dědické a darovací ve třetí skupině. Daně se tím ale nesníží. Platba za převod nemovitostí nebo dary by v tom případě nejspíše spadaly pod daň z příjmů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).