Hlavní navigace

DPH na vybrané zboží a služby klesla na 10 %. Koho všeho se to ode dneška týká?

1. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Přestože se start posledních dvou vln EET odsunul, sazba DPH na vybrané zboží a služby se dnes dle plánu snížila na 10 %.

Pokles sazby je platný ode dneška, tedy od 1. května. Vzhledem k tomu, že se týká třeba i restauračních služeb, točeného piva či kadeřnic, řada podnikatelů kvůli koronavirovým omezením nižší sazbu zatím nevyužije.

Kde všude DPH klesla

Dnešním dnem měly původně odstartovat poslední dvě vlny EET a také klesnout DPH na vybrané zboží a služby. Zatímco u EET došlo kvůli koronaviru k odložení, snížení DPH je ode dneška v platnosti.

Vybrané zboží a služby, u kterých klesla sazba DPH na 10 %:

 • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany,
 • stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva podávaného jako stravovací nebo cateringová služba, avšak s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů (kromě točeného piva),
 • úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné),
 • odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné),
 • služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech,
 • služby mytí oken prováděné v domácnostech,
 • opravy obuvi a kožených výrobků,
 • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků,
 • opravy jízdních kol,
 • kadeřnické a holičské služby,
 • půjčování nebo nájem knih,
 • pitná voda dodávaná odběratelům vodovodem podle zákona o vodovodech a kanalizacích,
 • knihy, e-knihy a audioknihy.

EET začne až tři měsíce po skončení nouzového stavu

Co se týče EET, bylo schváleno, že podnikatelé nemusí do ukončení nouzového stavu, s výjimkou povinnosti zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro evidenci tržeb a blokem účtenek tak, aby předešel jejich zneužití, plnit povinnosti podle zákona o evidenci tržeb. Ode dne ukončení nouzového stavu po dobu 3 měsíců pak nemusí plnit podle zákona upravujícího evidenci tržeb evidenční povinnost a povinnost umístit informační oznámení.Po uplynutí 3 měsíců od konce nouzového stavu se tak EET dotkne i posledních dvou vln poplatníků, kteří doposud evidovat nemusí, tedy řemeslníků, účetních, ale také třeba lékařů.

Čtěte více: EET se na několik měsíců zastaví, týká se to všech podnikatelů 

Snížení DPH je řadě podnikatelů k ničemu

Právě snížení DPH mělo dle ministerstva kompenzovat podnikatelům náklady, které budou muset v souvislosti s EET vynaložit. Jak už však na začátku roku upozorňoval mimo jiné server Podnikatel.cz, snížení DPH řadě podnikatelů vůbec nepomůže, jelikož mnoho podnikatelů vůbec není plátcem DPH.

Čtěte více: Kvůli EET zdražíme, nižší DPH je nám k ničemu, říkají mimopražské kadeřnice

Koronavirus komplikuje DPH

Nižší DPH teď navíc ještě několik týdnů nepomůže ani podnikatelům – plátcům DPH, kteří mají nyní kvůli koronaviru zakázanou nebo omezenou činnosti. Například kadeřnice totiž mohou provozovny otevřít až 11. května.

Zvláštní kapitolu tvoří restaurace a zmatky u DPH na pivo, které v únoru plnily sociální sítě a stránky médií. Nižší daň na čepované pivo totiž není pro všechny podnikatele a týká se jen těch, u kterých tvoří součást stravovací služby. Zároveň nově platí jiná sazba na pivo čepované a jiná na lahvové. K tomu se na sociálních sítích začala v únoru šířit tabulka s příklady, jaká sazba DPH se uplatní na různé druhy piva, a to v závislosti na typu provozu a místu konzumace.

Co se týče prodeje piva, budou od 1. května 2020 uplatňovány 2 sazby DPH. Snížená 10 % sazba DPH bude aplikována pro točené pivo konzumované v restauračním zařízení. Na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení bude nadále aplikována základní 21% sazba DPH. Nealkoholické nápoje včetně nealkoholického piva budou nadále zařazeny do snížené 15% sazby DPH s výjimkou nápojů podávaných ve stravovacích zařízeních, což od 1. května 2020 podléhá 10% sazbě DPH, vysvětlovalo ministerstvo.

Dokud budou platit opatření, že restaurace mohou prodávat jen skrze okénko, je situace jednoduchá a platí sazby, jako by šlo o dodání zboží. Tedy 15 % na jídlo a nealko a 21% na alkoholické nápoje. Problém však může nastat po otevření zahrádek, pokud budou zároveň zavedena některá ochranná opatření, která zvažují epidemiologové. Kdyby se totiž například nemohlo obsluhovat či musely zůstat zavřené toalety, je otázka, zda by se pořád jednalo o restaurační službu, která spadá do nižší sazby DPH.

Podle judikatury se totiž za stravovací službu rozumí poskytnutí piva pouze za předpokladu, že k tomu budou poskytnuty nějaké doprovodné služby, jako je třeba sezení, úklid, záchod apod. Takže to vypadá, že když se bude vydávat natočené pivo do kelímku bez možnosti posezení, tak to bude v sazbě 21 %. A když se bude točit do skla s možností posezení a zřejmě i dojít si na záchod, tak to bude v 10 %. Jak to ale bude jen s posezením bez záchodu, to fakt nevím. Bylo by proto nanejvýš vhodné, aby k tomu finanční správa vydala nějaké stanovisko, uvedl serveru Podnikatel.cz Tomáš Hajdušek, vedoucí Sekce správa daní a poplatků Komory daňových poradců ČR.

Server Podnikatel.cz oslovil i finanční správu, ta se do vydání článku však nevyjádřila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).