Hlavní navigace

Názory k článku Za jakou sazbu DPH fakturovat? Poradí ministerstvo, chce ale za to 10 tisíc korun

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 11. 2010 9:38

  Petr (neregistrovaný) 88.146.190.---
  Protože ohledně eshopů asi není v žádné jiné otázce tolik různých odpovědí... Každý asi ví že pošta má u svých služeb DPH 0%. Pokud je ale prodávající plátce, tak by podle většiny výkladů MĚL k poštovnému účtovat 20%. Jenomže stejně to ani v dnešní době některé obchody nedělají a účtují klientům poštovné pošty bez daně - což ty, které se chovají "poctivě" znevýhodňuje. A chovají se tak jak malé řekněme z neznalosti, ale i velké obchodu naprosto záměrně.

  A když se zeptáte na "svém finančáku", tak ani tam vám nedají jednoznačnou odpověď. Maximálně z nich dostanete něco typu že "DPH by se asi připočítávat MĚLO"...
 • 1. 11. 2010 17:04

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  Pokud prodáváte vlastní produkt "poštovné" a účtujete položku "poštovné", tedy nějakou paušální částku za odeslání, která je de facto součástí vašeho příjmu - potom samozřejmě dph přičíst musíte, stejně jako jí musíte přičíst k "balnému", "manipulačnímu" apod.
  Pokud ovšem jen přefakturujete cenu poštovného ve skutečné výši, předmětem dph to není, neboť na pořízení služby nebyl uplatněn odpočet.
 • 2. 11. 2010 10:37

  Petr (neregistrovaný) 88.146.190.---
  Teoreticky pravda, v reálu ne. Protože u každého balíku vám pošta naúčtuje jiné poštovné. Záleží tam jak na váze balíku, zda to je dobírka nebo ne a pokud je to dobírka tak i na doběrečném. Takže do předu nelze na fakturu napsat něco typu "poštovné české pošty je přesně 101Kč".
  Řekněme že kolik bude stát poštovné s ohledem na hodnotu se určit dá, ale dopředu znát váhu balíku s ohledem na náš sortiment před jeho zabalením NELZE. Navíc při platbě předem ani není možné udělat třeba to, že by se celý balík zabalil, zvážil a vystavila se přesná faktura. Klient tu částku musí znát předem.

  Pokud ale klientovi za poštovné naúčtuji MENŠÍ částku než kolik mě reálně poštovné u ČP stojí
  - mohu za této situace na fakturu napsat poštovné bez DPH? Ale potřeboval bych odpověď ANO / NE, nikoliv MYSLÍM že ano / ne...
 • 2. 11. 2010 23:27

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
  Ještě jednou: pokud PŘEFAKTUROVÁVÁTE exaktní částku poštovného, která takto není předmětem dph - není ani přefakturace předmětem dph. Způsoby samozřejmě existují - smlouva se spediční službou, znalost hmotnosti a obchodních podmínek pošty, atp.
  Pokud ÚČTUJETE SVOJI SLUŽBU, byť nazvanou jako "poštovné", tedy službu stanovenou nějakým odhadem, ilimitem, podnormativem, paušálem, prostě jinak než přefakturací, a jste plátcem dph - tato služba je předmětem dph jako jakákoliv jiná.
 • 3. 11. 2010 12:52

  Petr (neregistrovaný) 88.146.190.---
  Viditelně si nerozumíme. Za situace kdy až do okamžiku ZABALENÍ balíku nelze znát přesné poštovné nemohu dopředu přefakturovat přesnou hodnotu poštovného. Dopředu vím například jen to, že poštovné bude v rozmezí 80 -100 Kč bez DPH.
  Pokud za takovéto situace klientovi PŘEFAKTURUJI ČÁST poštovného a zbytek budu dotovat - tedy například budu fakturovat poštovné České pošty 75 Kč s tím že zbývající část klientovi "odpustím", tak je zcela legální a v souladu s oficiálním výkladem uvádění nulové DPH?
  U zásilek nefakturuji žádné speciální balné, jde jen o pouhou přefakturaci části nákladů které hradíme za poštovné Poště.
 • 1. 11. 2010 9:52

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  takova, ze zakon nebude presne definovat vubec nic a jedina moznost jak se vyhnout postihu bude vzdy znovu platit a platit za radu. Mam pocit, ze podobnou sluzbu si kazdy danovy poplatnik jiz davno predplatil placenim dani. Ze jsou zakony neprehledne, slozite a casto si i protireci, to neni jeho problem.

  Stejne tak by se melo po kazdem podani takove zadosti zrevidovat kdo konkretne pripravil tu cast zakona, ktera potrebuje takto dovysvetlit a cele naklady s tim spojene mel hradit z vlastniho, protoze odvedl nekvalitni praci.
 • 2. 11. 2010 0:05

  h (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
  říká se tomu výpalné a je to trestná činnost, jenže ukáčka se samopaly pobuřují veřejnost, tak se zavádí jiné formy: tv poplatky, poplakty u lékaře a v lékárnách, budou ve školství, povinný odvod bance z každé penze atd. atd.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).