Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku dále narůstá

28. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v prosinci znovu vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 2,1 bodu, a to jak díky růstu důvěry spotřebitelů, tak i podnikatelů. V meziročním porovnání index dokonce vzrostl o 6 bodů. Vyplynulo to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Indikátor důvěry podnikatelů stoupl v průmyslu, stavebnictví i ve vybraných službách a oproti listopadu zaznamenal o 2,3 bodu vyšší hodnotu. Důvěra podnikatelů se v meziročním srovnání zvýšila o 3,9 bodu.

Nejlépe situaci hodnotí firmy z oblasti služeb, ale i průmysl díky zahraničním zakázkám a dalšímu poklesu zásob vidí budoucnost lépe. Zatímco ve stavebnictví se situace dál nezhoršuje, v obchodě naopak panuje pesimističtější nálada než v listopadu, doplnila Helena HorskáRaiffeisenbank.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti listopadu zvýšil o 1,2 bodu a ve srovnání s nízkými hodnotami roku 2008 je dokonce o 14,2 bodu vyšší. Většina spotřebitelů navíc v příštích dvanácti měsících očekává mírné zlepšení stavu ekonomiky, a to přestože předpokládají, že finanční situace jich samotných se o něco zhorší.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).