Hlavní navigace

Elektřina podraží o 6 až 8 procent

14. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena elektrické energie příští rok podraží více než letos. Domácnostem naroste o šest procent, podnikatelům dokonce o osm procent. Informovaly o tom dnes Hospodářské noviny. Vychází přitom z údajů o vývoji nákupních cen a informací o regulovaných poplatcích, jež připravuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Zákaznickou cenu energie určuje především vývoj na energetických burzách. Tam se letos nákupní cena zvýšila asi o devět procent. Do konečné ceny se následně promítají i regulované poplatky za služby a dotace na obnovitelné zdroje, které určuje ERÚ. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková sdělila Hospodářským novinám, že detailní výpočty poplatků ještě probíhají, ale jejich základní rámec je již znám. Regulované poplatky u elektrické energie včetně dotace na obnovitelné zdroje stoupnou v průměru o pět procent.

Největším problémem jsou samozřejmě dotace na obnovitelné zdroje, které v cenách platí konečný spotřebitel. Obnovitelné zdroje přispěly k letošnímu zdražení energie zdražením ceny megawatthodiny o 370 korun. Podle údajů HN dále vzroste na 430 korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).