Hlavní navigace

Energetické společnosti údajně porušují zákon

9. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jednostranné převedení přeplatku za energii do následujícího zúčtovacího období je nezákonné. Upozorňuje na to Občanské sdružení spotřebitelů TEST. Jedná se přitom o běžnou praxi některých energetických společností. Ty by však měly mít výslovný souhlas od zákazníka.

Pokud k souhlasu nedošlo, může zákazník požadovat okamžité vrácení přeplatku spolu s úroky z prodlení a náhradu případně vzniklé škody, říká Martina Vernerová, vedoucí právní poradny časopisu dTest.

Zadržování přeplatků má z právního hlediska podle ní povahu bezdůvodného obohacení. Pro energetické společnosti je, na rozdíl od spotřebitele, velmi výhodné. Získají tak od zákazníků bezúročný úvěr a mají i určitou jistotu, že si zákazník spíše rozmyslí případnou změnu dodavatele energie, doplňuje Vernerová.

Převádění přeplatku je nejen neopodstatněné, ale může mít i nepříjemné praktické dopady. Mnozí zákazníci totiž hradí zálohy formou trvalé příkazu, jehož zrušení a zřízení je něco stojí. Pokud by však tak včas neučinili, přeplatek by si teoreticky mohli „táhnout“ dál skoro věčně, nebo by jej dokonce navyšovali, shrnuje závěrem Vernerová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).