Hlavní navigace

Energošmejdi to zkouší opět po telefonu: Stačí jedno „ano“ a průšvih je na světě

3. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zavolají, aby představili levnější nabídku energií kvůli pandemii. Stačí jedna nevinná otázka, na kterou odpovíte „ano“, a smlouva může být uzavřena.

Je to jedna nekončící špatná pohádka. Teď tzv. energošmejdi zneužili současné situace a svou speciální nabídku cen opírají o koronavirovou pandemii. 

Spotřebitelský server dTest potvrdil, že v poslední době v rámci své poradny zaznamenávají případy, kdy dodavatelé energií představují právě po telefonu zákazníkům levnější nabídky s odkazem na pokles cen energií kvůli pandemii nového koronaviru. Stačí stručná odpověď „ano“ na nevinnou otázku a může dojít k nechtěnému uzavření nevýhodné smlouvy. 

Pokud se pak spotřebitel rozhodne smlouvu ukončit, je mu vystavena faktura s tučnou smluvní pokutou. Server dTest radí, jak se v takovém případě bránit.

Psali jsme: Pasti na zákazníka: Energošmejdi, zprostředkovatelské e-shopy a nefér seznamky

Proto, že zákon nevyžaduje, aby smlouva byla písemná, je uzavření přes telefon možné. Proškolený operátor či operátorka se sympatickým hlasem používá takzvanou metodu získávání ano, kdy po sérii jednoduchých otázek mnohdy z nepozornosti odsouhlasíte uzavření nové smlouvy o dodávkách energií zpravidla na dobu určitou, popisuje situaci Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Odstoupit od smlouvy lze do 14 dnů

Jednou z možností, jak se můžete bránit, je uznat, že smlouva byla – byť nechtěně – uzavřena a zrušit ji odstoupením či výpovědí. Odstoupit od smlouvy sjednané po telefonu lze do 14 dní od jejího uzavření, smlouva se pak ruší od samého počátku, tedy jako by nikdy neexistovala. Pokud nestihnete včas odeslat odstoupení, je možné vypovědět smlouvu až do 15 dnů po zahájení dodávek energií novým dodavatelem. V takovém případě ještě musí uběhnout 15denní výpovědní doba, která se počítá od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena dodavateli, a je tak nutné zaplatit spotřebované energie, pokud již došlo k jejich odběru.

Jestliže neobdržíte od dodavatele informaci o možnosti odstoupení od smlouvy a stejně tak o možnosti její výpovědi, počítají se výše uvedené lhůty pro odstoupení a výpověď od smlouvy od okamžiku, kdy budete o těchto právech dodatečně poučeni. Nedostanete-li informaci vůbec, prodlužují se lhůty o jeden rok.

Odstoupení či výpověď smlouvy o dodávkách energií nesmějí být podle energetického zákona spojené s žádnou sankcí. Proto si zástupci dodavatelů, mnohdy označovaní jako energetičtí šmejdi, vymysleli fintu – někdy neuzavíráte přímo smlouvu o dodávkách energií, nýbrž souhlasíte s přihláškou do aukce pořádané někým jiným, než je dodavatel energií. Když si vše rozmyslíte, je vám opět naúčtována vysoká smluvní pokuta.

Výše uvedené problémy se smluvními pokutami by mohla pomoci vyřešit novela energetického zákona. Dokud nevejde v platnost novela energetického zákona, k dalšímu narovnání obchodních vztahů a ke kultivaci trhu chce přispět Deklarace 2.0. Více v článku „Energošmejdi“ to budou mít opět těžší. Vznikla totiž nová deklarace

Telefonát si nahrajte

Server dTest doporučuje si telefonický rozhovor s operátorem dodavatele energií nahrát nebo případně si vyžádat nahrávku od dodavatele energií. Je možné také požádat o informaci, kde vzal volající telefonní číslo. Nebudete-li s jeho odpovědí spokojení, máte vždy možnost obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).