Hlavní navigace

Exportéři se děsí, koruna bude díky zvýšení úrokových sazeb dále posilovat

Nepříjemnou zprávu pro české exportéry vydala bankovní rada České národní banky. Ta totiž včera zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,5 procenta. ČNB tak učinila i přes silnou pozici koruny. Koruna navíc vůči euru díky vyšší sazbě úroku ještě posílí. Vyšší úroková míra způsobí v zahraničí větší zájem o nákup korun a tím dojde k další apreciaci naší měny.Podnikatelé, kteří vyvážejí, tak opět ztratí na své konkurenceschop­nosti. Sazba ale nadále zůstává nejnižší v Evropě.

Nárůst úrokové sazby má jediný cíl, a to zabránit rostoucí inflaci. Rozhodnutí ČNB nebylo jednohlasné, podle guvernéra ČNB, Zdeňka Tůmy, zazněly i silné hlasy proti zvýšení sazeb, proto je do budoucna klidně možný i pokles sazeb.

Inflace v současnosti roste díky zdárnému vývoji ekonomiky tažené domácí poptávkou, drahé ropě a stoupajícím cenám potravin. V příštím roce se k nim přidají dopady daňové reformy, tedy posun snížené sazby DPH z pěti na devět procent a zavedení ekologických daní. Blíže o dopadech změn DPH čtěte článek Změny DPH přinesou zdražení.

Koruna na růst sazby ihned zareagovala posílením a ve 20.00 se obchodovala na nových rekordech 17,80 CZK/USD a 26,29 CZK/EUR. Analytici navíc očekávají, že se koruna může dostat až na 25,50 CZK/EUR. .