Hlavní navigace

exPRESS: Hrozba hospodářské kriminality a konkurence

20. 10. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Většina firem je spokojena se svými bankami, a to i přesto, že máme ze střední Evropy nejvyšší bankovní poplatky. České firmy zřejmě "nerozhází" ani hospodářská kriminalita, která přitom každou společnost obrala v průměru o 34 mil. Kč. A to se navíc daňová uznatelnost úroků od příštího roku podepíše na ekonomickém růstu.

Firmy by měly být obezřetnější k hospodářské kriminalitě, způsobuje jim milionové škody

Obětí hospodářské kriminality se za poslední dva roky stalo celkem 61 % společností. Vyplývá to z analýzy společnosti PriceWaterhou­seCoopers. Škody v důsledku ztrát přitom podle údajů stály české podniky 34 mil. Kč. Navíc nárůst počtu škod vyšších jak 250 tis. USD se zvýšil o 169 %. Hospodářská kriminalita se nejčastěji vyskytovala v pojišťovnictví a v maloobchodě, ve veřejném sektoru, finančních službách a v automobilovém průmyslu. Korupce a uplácení zůstávají v ČR vážným problémem. Z průzkumu totiž vyplynulo, že téměř každá druhá firma se domnívá, že ztratila obchodní příležitost jen kvůli tomu, že nebyla ochotna uplácet. A 30 % oslovených firem se domnívá, že se ocitly v situaci, kdy byly požádány o úplatek.


Firmy

Další firmy mají v hledáčku Českou republiku

Ještě letos by se měly v Česku představit desítky nových značkových obchodů a další vlna se chystá na příští rok. Novinkou bude italská značka Conbipel a Guru, britská kosmetika Body Shop nebo móda Marc O'Polo ze Švédska.

První Airbus byl předán zákazníkovi

Majitelem letounu A380 se stala společnost Singapore Airlines. První komerční let se má uskutečnit 25. října na lince Singapore – Sydney. Firma předala stroj s 18měsíčním zpožděním.

Internetoví prodejci letenek zřejmě porušují zákon

Podezírá je z toho Evropská komise (EK). Čáru zákona překračují tím, že neuvádějí u ceny všechny poplatky, popř. jsou uvedené v jazycích, kterým spotřebitel nerozumí.

O značku „Plus“ se přou discount a časopis

Řetězec Plus Discount se domníval, že pouze on může označení Plus používat. Tuzemský Úřad průmyslového vlastnictví však minulý týden zapsal tuto známku i společnosti Import Volkswagen Group pro vydávání časopisu. Majitelům řetězce se „konkurenční“ známka nelíbila, a tak podali žádost o její vymazání z registru. To však úřad odmítl.

Další firmě byla kvůli bakterii zakázána činnost

Postarala se o to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která tak postihla společnost Extim Profi z Frýdku-Místku. V jejím výrobku laboratorní testy odhalily nadlimitní výskyt bakterie listerie. Bakterie byla nalezena ve šlehané nivě s datem použitelnosti do 17. října.

Deník Aha! změnil sídlo, koupil ho vydavatel Blesku

Vydavatelství Ringier si tak do svého portfolia zařadilo další bulvární plátek. Deník Aha! vychází od listopadu 2004.


Coca-Cola a PepsiCo budou soupeřit o kávu

Podle deníku Financial Times rozšíří tito dva giganti svou výrobu o hotové kávy ve sklenicích či plechovkách v automatech. Firma PepsiCo má náskok, minulý měsíc rozšířila své partnerství s firmou Starbucks, která ve Spojených státech dominuje právě v této oblasti.


Finance a investice

Čeští klienti bank platí nejvyšší poplatky

Vyplývá to z průzkumu Slovenské bankovní asociace (SBA), která srovnávala poplatky s dalšími zeměmi střední Evropy. Nejnižší poplatky jsou na Slovenku. Do celkové výše ročních poplatků zahrnula asociace 8 položek – poplatky za vedení účtu, platby, výnosy z úroků, operace s hotovostí na pobočce, správa trvalých příkazů a internetového bankovnictví, výběr hotovosti a vydání platební karty.

Většina firem je spokojena se svou bankou

Uvádí to ve svém průzkumu poradenská společnost Arthur D. Little. Velké tuzemské firmy si podle těchto údajů vybírají banku především na základě úrovně poskytovaných služeb, kvality firemních bankéřů a rychlosti prováděných operací.


Až o polovinu klesly investice do České republiky

Uvádí to ve své zprávě Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD). Loni klesl příliv přímých investic do Česka na 5,96 mld. dolarů. ČR tak vypadla z první dvacítky zemí s největším přílivem těchto investic.


Legislativa a úřady

Reformní daňová uznatelnost úroků se podepíše na ekonomickém růstu

Upozornily na to profesní asociace, které zastupují leasingové společnosti, stavební firmy, podniky či banky. Novela zákona o daních z příjmů zpřísňuje odčitatelnost úroků ve dvou případech. Do nákladů u úvěrů a půjček od spojených osob se budou moci zapsat výdaje pouze do dvojnásobku výše vlastního kapitálu, u bank a pojišťoven potom trojnásobku. U celkového úhrnu úvěrů a půjček je daňová uznatelnost omezena na úroky z objemu dosahujícího maximálně šestinásobku (a od roku 2009 čtyřnásobku) výše vlastního kapitálu.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).