Hlavní navigace

exPRESS: Třeste se! Přichází softwarová policie

10. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
V Česku je až 40 % nelegálního softwaru. Proto se protipirátská organizace BSA rozhodla posvítit si až na 15 000 firem. Některé z nich tak možná zapláčou. Vesele nebude ani zemědělcům, kterým hrozí zkrácení dotací na příští rok. „Naštěstí“, bankám se daří skvěle. Lámou rekordy v ziskovosti.

Pošlete to dál: nelegální Windows nejsou IN »

Malé a střední firmy by se měly nad sebou zamyslet, pokud na své počítače instalovaly nelegální software. Toho je podle studie analytické společnosti IDC až 40 procent. Načerno se nejvíce instaluje operační systém Windows a kancelářský balík Office. To se nelíbí protipirátské organizaci BSA (Business Software Alliance), která rozjela kampaň na boj proti softwarovému pirátství. V půlce listopadu proto osloví až 15 000 vybraných firem. Na odstranění a zakoupení legálních programů je proto stále ještě čas.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

ČSA jsou po třech letech ziskové

Za tři čtvrtletí tohoto roku vydělaly České aerolinie 563 milionů korun. Za celý rok počítá firma se ziskem kolem 100 milionů. Firmě pomohlo především třetí čtvrtletí, které je pro letecké dopravce tradičně nejsilnějším obdobím v roce.

Další z finančních domů ohlásil nárůst zisku

O necelých 20 procent více než loni si přilepšila Komerční banka. Celkem navýšila svůj zisk na 8 142 milionů korun. Největší podíl na tom měla akvizice Modré pyramidy v říjnu 2006.

Dobře se má i Raiffeisen International

Ta dokonce zvýšila svůj konsolidovaný zisk o 43 procent na 626 milionů euro. Za celý letošní rok skupina plánuje zisk na úrovni 750 milionů euro. Jak dopadne česká pobočka Raiffeisenbank a eBanky, se dozvíme v následujícím týdnu.

Tento týden však skončila banka s dlouholetou tradicí

Po 139 letech ukončila svou činnost Živnobanka, která sloučením s HVB Bank vytvořila nový bankovní subjekt pod názvem UniCredit Bank, jenž se rázem stal čtvrtou největší domácí bankou se zaměřením na movitější klienty a podnikatele. Již v létě o tom informoval sesterský server Měšec.cz ve svém článku „Rodí se v Česku nová banka pro bohaté?“.

exPRESS - Koleje 03
Finance

Podnikatelé se nemohou dočkat eura

Zavedení jednotné evropské měny si přejí tři čtvrtiny podnikatelů. Vyplývá to ze společné ankety Unie malých a středních podniků a Hospodářské komory ČR. Mezi pozitiva jednotné měny podle nich patří usnadnění obchodování v rámci evropského trhu, vyhnutí se výkyvům měnového kurzu, tím lepší možnosti plánování a větší transparentnost účetnictví.

Inflace za říjen je rekordní

Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 4 procenta, což je nejvyšší meziroční růst cen od ledna 2002. Uvádí to Český statistický úřad. Na růstu mělo největší podíl zdražování potravin, nealkoholických nápojů a mléčných výrobků.

školení červen 22 - tip do článku

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda seškrtala dotace pro zemědělce

Na rok 2008 by tak měli dostat od státu o 25 procent méně peněz než letos. Snížení dotací navrhlo ministerstvo zemědělství, které záměr obhajuje tím, že nezískalo na příští rok tolik peněz, kolik požadovalo. To se zemědělcům nelíbí a chtějí u poslanců vyjednat dotace minimálně v letošní výši.

Nový Zéland podepsal s Českem smlouvu o dvojím zdanění

Ta by měla významně přispět k odstranění dosavadních překážek v rámci obchodu a investování mezi oběma zeměmi. Oba státy si od smlouvy hlavně slibují snížení nákladů spojených s dodržováním zákonných daňových ustanovení.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).