Hlavní navigace

exPRESS: Bio je v kurzu, hledají se výrobci i farmy

17. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Biopotraviny jsou IN. Poptávka po nich je ale v současnosti vyšší než nabídka, a to i přes rostoucí počet výrobců biopotravin a ekologických farmářů. Dobrá zpráva nepřichází z EU, Francouzi chtějí prosadit novou hranici pro definici malých a středních podnikatelů. Těm českým se to ale nezamlouvá.

Čeští podnikatelé Francouzům: o vaši novou definici nestojíme! »

Evropská unie by se měla spíše snažit o snížení byrokratické zátěže a nižší daně. Tak reagují malí a střední podnikatelé z Česka na francouzský návrh předložený na unijní půdě, který zvyšuje velikostní hranici právě malých a středních podniků. Sami navrhují současnou hranici naopak snížit. Pojem „malých a středních podniků“ (MSP, anglická zkratka SME) vznikl jako reakce na zvýhodňování největších podniků. Byla zvolena pevná definice, která už nyní zahrnuje podle Unie malých a středních podniků 99 % evropských podniků.

Vytvoření této kategorie mělo navíc zajistit rovný přístup na trh všem subjektům a především zjednodušit zahájení podnikání. Dalším cílem byla podpora investic do nových technologií a inovací, která měla MSP umožnit využít naplno jejich potenciál.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Xaverovská kuřata nahradí produkty z Agropolu Group

Pražský zpracovatel drůbeže totiž končí. Podle Hospodářských novin Agropol odkoupil od Xaverova pouze technologie a dopravní prostředky, známou značku si však dosavadní majitelé ponechávají. Xaverovský podnik loni vykázal ztrátu ve výši čtvrt miliardy.

Microsoft chce významně rozšířit své aktivity v internetové reklamě 

Do pěti let by se chtěl stát jedním ze dvou největších aktérů v tomto oboru. Na internetovém trhu zatím vévodí společnosti Google a Yahoo. Nejen internetovým reklamám je věnován článek Sbohem, Pane Vajíčko! Reklama se dnes dělá jinak.

ČSA vylepšily svoje internetové stránky

Vylepšily obsah i grafickou stránku webu. V současné době připravují další rozšíření v podobě plateb přes internet. Do konce roku si tak cestující budou moci letenku vyřídit i zaplatit přímo přes webové rozhraní.

Turisté o hromadné nocléhárny už příliš nestojí

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle něj návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení meziročně opět klesla. Turisté zaměřují svoji pozornost spíš na hotely, nejvyšší nárůst vykázaly hotely čtyřhvězdičkové.

Po biopotravinách je hlad, stále je nedostatek jejich výrobců i ekologických zemědělců

Ale díky podpoře investičních projektů v rámci Programu rozvoje venkova se daří jejich počet navyšovat. Přesto nabídka biopotravin stále nestačí uspokojovat současnou poptávku po nich. Podle šéfa resortu zemědělství Petra Gandaloviče vidí výrobci produkci biopotravin jako dobrou podnikatelskou příležitost.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Regulace telekomunikačního trhu EU odklepnuta

Evropská komise chce právě touto regulací zajistit větší konkurenci na trhu a zajistit tak obyvatelům lepší služby a přístup k internetu. Za tímto účelem schválila včera soubor nových směrnic a doporučení. Nová opatření musí ještě schválit europoslanci a členské země.

Hypermarkety kvůli množství zboží nedodržují protipožární li­mity

Potvrdila to kontrolní razie hasičů v Plzni. Hypermarkety mají totiž zablokovány únikové cesty proti požáru zbožím a nákupními košíky. Podle hasičů je to způsobeno snahou prodejců mít co nejvíce zboží v obchodě.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Finance

Provozovatelé webových portálů si mnou ruce, do reklamy na internetu poteče v příštím roce více peněz

Podle odhadů mediální agentury OMD se v příštím roce zvýší investice do tohoto sektoru až o pětinu. Celkem by se měly proinvestovat přes tři miliardy korun. V reklamě si polepší také televize, a to o šest desetin procenta.

Již brzy bezkontaktní platební terminály v Česku

Zájem totiž o ně projevily podle společnosti Visa Europe významné tuzemské finanční domy. Čeští obchodníci by si je tak v brzké době mohli odzkoušet a nabídnout svým zákazníkům. Placení pomocí bezkontaktních karet je zjednodušením platebního procesu, stačí jen vzít kartu, mávnout s ní před platebním terminálem a ve zlomku sekundy je transakce provedena.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).