Hlavní navigace

Extrémní nárůst podvodů, mají na tom podíl i podnikatelé

26. 4. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Nahlásili na sociálku fiktivní zaměstnance, a pak chtěli vyplatit neoprávněně nemocenskou. Všichni zúčastnění skončili u soudu. Hlavní viník dostal čtyři a půl roku natvrdo. Čtěte další případy.

Teprve až nyní se začínají dostávat na světlo případy podvodů, které má podle pojišťoven na svědomí finanční krize. Smutným faktem je, že na podvodech se stále častěji podílejí podnikatelé, z nichž někteří začínají podnikat už s předem naplánovaným fíglem, jak stát či pojišťovnu nelegálně obrat. Jenže policie podobným plánům zatrhne tipec hned na začátku a obvinění skončí za mřížemi.

Sociálka falešnou nemocenskou vždy prokoukne

Psal se rok 2002, kdy organizovaná skupina lidí začala sjednávat fiktivní pracovní smlouvy na základě osobních údajů z osmi obchodních společností. Jenže žádná z těchto společností nikdy nevyvíjela hospodářskou činnost a ani neměla žádné prostory pro výrobu nebo poskytování služeb. Celkem bylo České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) nahlášeno 58 fiktivních zaměstnanců a ti postupně jeden po druhém začali marodit a požadovali vyplatit nemocenské pojištění. Neschopenku od lékaře, který v tom byl rovněž zapleten, sice k dispozici měli, jenže sociálka na vše přišla a všechny zúčastněné nahlásila policii. Čtěte více: Odškodnění kvůli sopečnému popelu nedostanete, vzkazují svým klientům cestovky

Nakonec se u soudu sešlo celkem 31 lidí a hlavní organizátor odešel se čtyřmi a půl roky nepodmíněně. Ostatním obviněným byly uloženy tresty odnětí svobody v trvání od 6 měsíců do 3 let s tím, že výkon trestu se podmíněně odkládá. Navíc byla odsouzeným uložena povinnost nahradit České republice, zastoupené Českou správou sociálního zabezpečení, způsobenou škodu, upřesnil případ Kamil Vařeka, mluvčí ČSSZ. Ten zároveň doplnil, že pokusů o podvod může přibývat i v souvislosti se současnou ekonomickou situací. A rozhodně se nemýlil. Podvody registrují i komerční pojišťovny, u nichž dosahuje nárůst za loňský rok a první kvartál letošního roku astronomických výšek.

Anketa

Komu dáte ve volbách 2010 svůj hlas?

Podvody u komerčních pojišťoven stále přibývá

Například Česká pojišťovna (ČP) registruje jen za loňský rok, kdy naplno propukla krize, celkem 731 podvodů za 234 milionů korun. Nejčastěji souvisejí s pojištěním motorových vozidel, částečně také s pojištěním staveb a dalšího majetku a vše se podle ČP točí také kolem podnikatelů.

Řada pojistných podvodů je například spojena s požárem, od kterého si jeho pachatelé slibují jak zahlazení stop, tak i velký balík peněz v rámci náhrady škody. Podobně tomu bylo například při požáru rekreačního střediska se škodou 20 milionů korun na Vysočině. Jeho majitel však nedostal nic. Proč? Specialisté České pojišťovny zjistili, že zchátralé rekreační středisko koupil před několika měsíci v dražbě, popisuje konkrétní případ mluvčí ČP Václav Bálek.

Navíc pracovníci pojišťovny zjistili, že skutečná cena byla podle znaleckého posudku pouze jeden milion korun, přičemž podvodník nechal jenom hlavní budovu pojistit na 17 milionů. Vložený milion se tedy měl po požáru zúročit hned sedmnáctkrát. Nejenom, že se tak nestalo, ale ještě si tento „podnikatel“ přidělal starosti s orgány činnými v trestním řízení, dodal pro business server Podnikatel.cz Bálek.

Podle něj může finanční krize také za podvody v první čtvrtletí letošního roku, kdy se jejich počet oproti předchozímu sledovanému období zvýšil o neuvěřitelných 70 procent. Nejvíce jich bylo přitom v krajích Jihočeském, Středočeském, Libereckém a také v Praze.

Vysoký nárůst za první kvartál potvrzují také statistiky pojišťovny Generali. Ta odhalila za první tři měsíce přes 50 pojistných podvodů za více než 6,5 milionů korun. Celkový součet ale bude vyšší. U řady z nich stále ještě probíhá interní šetření v pojišťovně, zdůraznil Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny.

Podle Cívky si s nárůstem počtu podvodů také pachatelé uvědomují závažnost svého činu a paradoxně se pak snaží pojišťovně vrátit již vyplacené peníze. Proč? Chtějí být u soudu za oběť finanční krize a vylepšit si tak celkový výsledek rozsudku. Evidujeme i pachatele, kterým ještě nebylo pojistné plnění vyplaceno. Ti v návalu prozření píší pojišťovně dopisy, že se vlastně nic nestalo a od Generali už žádnou náhradu škody nežádají, kroutí hlavou nad zoufalými praktikami podvodníků Cívka. Ten business serveru Podnikatel.cz popsal další případ pojistného podvodu. Čtěte více: I podnikatel může bourat – co v takové situaci dělat

Dva podnikatelé si každý sám pro sebe pořídili autobazar. Jenže své „podnikání” se snažili vylepšit malými zlepšováky. Nakupovali vraky bouraných aut, které na sebe nebo na někoho z příbuzných zaregistrovali a auto pojistili proti krádeži. Po nějaké době nahlásili policii odcizení. Na pojišťovně pak požadovali náhradu škody v řádu statisíců korun v domnělé hodnotě vozidla. Auto však často nebylo ani pojízdné a v několika případech doslova fyzicky neexistovalo již v době, kdy probíhala technická kontrola a uzavírala se pojistná smlouva.

Jak vypadá práce specialistů na podvody?

Poté, co převezmou informace o podnětech k internímu šetření, např. od útvarů likvidace pojistných událostí nebo od orgánů činných v trestním řízení, se kterými spolupracují, musí jednotlivé indicie ověřit v terénu. Nemalou dobu pak stráví zkoumáním předložených dokumentů v písemné i elektronické podobě. Velmi často spolupracují s policií, která například vyšetřuje případ trestné činnosti, při které zjistí, že podezřelý je účastníkem pojištění. Spolupráce probíhá také s ostatními pojišťovnami, které si mezi sebou mohou ze zákona vyměňovat informace.

Zdroj: Česká pojišťovna

Za podvody může krize a nezaměstnanost

Jak pojišťovny tak i ekonomové se shodují v jednom. Za tak vysokým nárůstem podvodů může být krize. Nejsem si jistá, zda někdo empiricky prokázal souvislost mezi zhoršenou finanční situací a růstem pojistných podvodů, i když intuitivně se toto vysvětlení více než nabízí, připouští Kamila Fialová, analytička Komerční banky.

MM červen tip 1

Krize ostatně způsobila zhoršení finanční situace domácností ale i firem. Ty v době ekonomického útlumu zaznamenaly nižší poptávku, což se poté odrazilo ve výši jejich marží. Druhotným jevem, který následoval, byl také zhoršený přístup k externímu financování. U domácností pak měla vliv vysoká nezaměstnanost, která se aktuálně pohybuje kolem deseti procent a v letních měsících možná překročí jedenácti procentní hranici. Čtěte více: Platební morálka českých firem? Stále na štíru

Pokud se úzká vazba mezi krizí a podvody potvrdí, výhledy pojišťoven nejsou ani pro další měsíce příliš růžové. Lepší zítřek totiž může nastat až v příštím roce. Se sílícím ekonomickým oživením a trvalejším obratem na trhu práce, který však lze čekat až v příštím roce, bude klesat motivace lidí i firem vylepšovat si svou finanční situaci nelegálně, např. prostřednictvím pojistných podvodů, uzavřela Kamila Fialová.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).