Hlavní navigace

Firmy nový insolvenční zákon vítají. Současný stav považují za nedostačující

14. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od 1.1. 2008 nabývá účinnosti nový zákon o úpadku, tzv. insolvenční zákon. Ministerstvo si od něj hlavně slibuje, že zkrátí dobu konkursů, zvýší šance firem na revitalizaci a posílí pravomoci věřitelů. Pro podrobnosti o zákonu čtěte článek Jany Bohutínské Jste v úpadku? Teď máte větší šanci firmu zachránit.

Firmy nový inslovenční zákon vítají. Současná siutace podle nich není dobrá. Při průzkumu, který mezi podnikateli uspořádala Hospodářská komora a kterého se zúčastnilo přes 1 000 podnikatelů, jen 4 respondenti označili současný stav konkurzního řízení za bezproblémový.

Z průzkumu také vyplynulu, že 70 % firem, které mají zkušenosti s průběhem konkursu, ohodnotily současné řízení jako zdlouhavé. Takřka polovina (49 %) je označila za neefektivní a 44 procent uvedlo, že řízení je pro zúčastněné strany nepřehledné. Třetina těchto respondentů uvedla, že při konkursním řízení je zvýhodněn dlužník.

Podnikatelé, kteří s konkursem osobní zkušenost nemají, byli ve svém hodnocení o něco mírnější. Necelá polovina (46 %) se domnívala, že řízení je zdlouhavé, 28 % dotazovaných je hodnotí jako nepřehledné a 27 % jako neefektivní.

47 % respondentů odpovědělo, že většina firem, které se dostanou do konkursu, končí v likvidaci především kvůli zdlouhavému řízení a špatně nastavené legislativě. Pětina oslovených si myslí, že se tyto firmy ocitnou v takové situaci oprávněně, protože stejně nemají valnou budoucnost. Jen 4% respondentů uvedla, že společnosti mají v konkursu vytvořené dostatečné právní zázemí pro revitalizaci.

Nový zákon by měl většinu zmiňovaných problémů řešit.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).