Hlavní navigace

Hledáte peníze na podnikání a nechcete do banky? Můžete zkusit P2P půjčky

22. 5. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Nejenom v bance můžete získat prostředky na své podnikání. Relativně novou alternativou jsou tzv. P2P půjčky, tedy půjčky od firem či jednotlivců přes web.

Možností, jak můžete financovat své podnikání, existuje celá řada. Mezi relativně nové alternativy patří také tzv. Peer-to-peer (zkráceně P2P) půjčky. Výhodou oproti klasickým bankovním úvěrům je jejich jednoduchost, rychlost celého procesu půjčení a také možnost na úvěr dosáhnout. 

Čtěte také na Lupa.cz: P2P půjčky: proč se zadlužit bance, když vám může půjčit dav?

Jak fungují P2P půjčky

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Financovat podnikání nemusíte jen úvěry, ale můžete využít také P2P půjčky. Zjednodušeně řečeno jde o půjčky mezi jednotlivci nebo firmami skrze webovou platformu. Na ní se právě setkává poptávka lidí či firem po úvěrech a nabídka investorů, ať už fyzických nebo právnických osob. Provozovatel webu si pak bere provize z výše poskytnuté půjčky a úrokového výnosu. Například platforma Pujcmefirme.cz si bere 1 % z celkové výše úvěru za každý započatý rok jeho sjednaného trvání, nejméně však 3 %, a 12 % z úrokového výnosu, který investor obdrží z investované částky. Provozovatelé webu Loanis.cz si zase berou 5 % z celkové splatné částky úvěru (tedy z úvěru a úroků).

Vývoj peer-to-peer úvěrů pro firmy ve světě

P2P půjčky jsou na vzestupu především v Evropě a v USA, ale daří se jim i v dalších zemích jako například v Indonésii či Číně. Jen ve Velké Británii a USA zprostředkovaly největší peer-to-peer portály úvěry v objemu 6,5 mld. eur, což představuje od roku 2009 meziroční růst 136 %. Podle některých se alternativní způsoby financování stanou podstatnou součástí úvěrů pro malé a střední firmy a přesun finančních prostředků z tradičních institucí do P2P platforem zesílí. Například podle Liberum Capital Limited (UK) dosáhnou P2P platformy u úvěrů pro malé a střední firmy a spotřebitelských úvěrů v USA a ve Velké Británii do roku 2024 podíl na trhu 25 %. Optimistické odhady Liberum Capital Limited dokonce hovoří o 50% podílu.

Výhodou P2P půjček je jednoduchý postup při zažádání o úvěr, jeho rychlé vyřízení a také nižší poplatky. Na webovém P2P portále vyplní žadatel online žádost, kterou provozovatel webu, administrátor úvěru, převezme a prověří žadatele a ohodnotí jeho schopnost splácet. V případě žádosti o zajištěný úvěr stačí pro vyplnění informace týkající se zajištění. To znamená například identifikační údaje týkající se vlastníků zajišťované nemovitosti. U nezajištěného úvěru jsou potřeba k vyplnění žádosti finanční výsledky firmy za poslední dva roky a údaje vztahující se k těmto výsledkům, jako například částky jednotlivých úvěrů u bank, jejich splatnosti a přehledy pohledávek a závazků po splatnosti. Zpravidla do 24 hodin od zadání žádosti se žadatel doví, zdali je jeho žádost schválena nebo zamítnuta, doplnil serveru Podnikatel.cz Roman Kakos, zakladatel společnosti P2P finance CZ, provozovatel portálu PujcMeFirme.cz.

Čtěte také: Druhý letošní P2P projekt je online. Ex-finančníci rozjíždí půjčkový portál

Jestliže žádost projde schvalovacím procesem, začne následně žadatel o půjčku dostávat nabídky na úvěr formou aukce. Na jeden úvěr se zpravidla skládá více investorů. Jakmile žadatel o úvěr aukci dokončí, odešleme mu emailem automaticky vyplněnou smluvní dokumentaci k podpisu. Úvěrovou smlouvu podepisuje dlužník s naší firmou, nikoli s jednotlivými investory, které při tomto zastupujeme. Jakmile nám žadatel o úvěr doručí podepsanou smlouvu, zašleme mu na účet peníze, které následně splácí podle splátkového kalendáře, vysvětlil Roman Kakos.

P2P půjčky nejsou bez rizik

Typická částka půjčky se dle Kakose pohybuje v rozmezí 0,3 až 1 milionu korun. Průměrný úrok záleží na rizikové skupině žadatele o úvěr a případném zajištění. Typicky se úrok pohybuje v rozmezí 6 až 13 % ročně. Splatnost půjčky pak nejčastěji činí 3 až 4 roky. Profilovým žadatelem o úvěr je pak malá firma a podnikatelé s obratem do 50 milionů korun.

Z pohledu investorů samozřejmě přináší P2P půjčky rizika nesplacení. P2P weby sice prověřují bonitu klienta, žádné záruky ovšem nedávají. Na druhou stranu většina P2P platforem nabízí pomoc při vymáhání dlužné částky. Na druhou stranu však nenesou odpovědnost za její vymožení. Investoři by navíc měli myslet na to, že příjem ve formě úroků podléhá zdanění, ale například odpis pohledávky už patří mezi daňové náklady.

Platforem, které P2P půjčky v Česku zprostředkovávají, už existuje celá řada. Kromě zmíněných Pujcmefirme.cz a Loanis.cz jde například o Intereson.cz, RateCash.cz nebo finGOOD.cz.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).