Hlavní navigace

Horší časy se blíží, firmy omezují investice

7. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmysl i zahraniční obchod se drží. Stavebnictví je naopak v krizi. Podle aktuálně zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v září meziročně vzrostla průmyslová produkce reálně o 2,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,6 %. V září meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 7,8 % a dovoz o 3,5 %. Obchodní bilance skončila aktivem 21 mld. Kč, tj. nárůst meziročně o 10,4 mld. Kč.

Naopak stavební produkce v září 2011 klesla meziročně reálně o 6,7 %. Stavební úřady sice vydaly o 4,4 % stavebních povolení více, ovšem jejich orientační hodnota klesla o 15,9 %. Zahájeno bylo o 2,4 % bytů více, dokončeno 41,5 % bytů méně.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela, dokládají statistiky postupné zpomalování tempa růstu českého průmyslu, jehož kondice je v rozhodující míře svázána se zahraničním odbytem, nejvíce s Německem. Průmysl nyní táhne pouze automobilový průmysl. Další významná odvětví klesala nebo vykázala jen mírný růst. Dle jeho slov bude nyní rozhodující, jak rychle a efektivně se podaří vyřešit současnou dluhovou krizi v Eurozóně. Předlužení některých států, s tím pojící se problémy velkých bank a dosavadní tápání evropských státníků, jak si s těmito problémy dlouhodobě a efektivně poradit, způsobují rostoucí nejistotu jak mezi firmami, tak obyvatelstvem, uvádí dále Petr Kužel. Dodává, že českým podnikům se v uplynulém období docela slušně dařilo, ale nyní jsou stále opatrnější.

Přestože firmy získávají hodně nových zakázek v zahraničí, jejich tuzemský objem opakovaně klesá. Poptávka spotřebitelů stagnuje a vzhledem k poklesu ekonomického růstu bude stagnovat i nadále. Firmy se již nyní připravují na horší časy, omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců, uzavírá prezident Kužel s tím, že je důležité, aby banky nezastavily úvěrové financování podnikové sféry, což by dál prohloubilo hospodářské problémy.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).