Hlavní navigace

Dejte si pozor na rozšířený mýtus ohledně invalidních a starobních důchodů

25. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Mezi lidmi je rozšířen mýtus, že do doby pojištění pro nárok na starobní důchod se započítává doba pobírání všech typů invalidních důchodu.

Řada lidí se mylně domnívá, že se doba pobírání invalidního důchodu automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. Skutečnost je ale odlišná. Do doby pojištění pro starobní důchod se započítává jen doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu). Invalidní důchod prvního nebo druhého stupně se pro starobní důchod nebere v potaz.

Důchodové pojištění si lze platit dobrovolně

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Pokud někdo pobírá invalidní důchod prvního nebo druhého stupně a zároveň pracuje, tato činnost do pro nárok na starobní důchod počítá. Lidé, kteří při pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně nepracují, mohou být nepříjemně překvapeni při výpočtu starobního důchodu.

Aby si zajistili potřebnou dobu pojištění, mohou se zaevidovat na úřadu práce, který jim pomůže při zprostředkování vhodného zaměstnání či rekvalifikace. Doba evidence u Úřadu práce je navíc náhradní dobou pojištění a v zákonem stanoveném rozsahu se hodnotí pro důchodové účely, doplnila Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Další možností je přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. Přihlášku lze podat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa bydliště, minimální pojistné na dobrovolné důchodové pojištění v roce 2014 činí 1 817 Kč za měsíc, uzavřela Jana Buraňová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).