Hlavní navigace

Ivo Toman: Nestačí, abyste dělali, co vás baví. Je potřeba v tom i vynikat

10. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 244086
Vůbec nesouhlasím s těmi pozitivními kecy, že nedostatek talentu dokážete nahradit větší pracovitostí. Já se přece nemohu postavit Jágrovi v hokeji, i kdybych trénoval mnohem usilovněji než on, píše Ivo Toman.

Následující hloupost jsem vyčetl snad ve všech pozitivních knihách o úspěchu: „Pokud děláte něco, co máte opravdu rádi, a myslíte-li pozitivně, peníze k vám přijdou automaticky.“ To je nesmysl! Pozor na tento příliš optimistický přístup. Dělat to, co máte rádi, rozhodně nestačí. Musíte splnit ještě něco. Položím vám otázku: “Děláte to, co vás baví?” Pokud ano, pak je to dobré. Nyní ale přidám další otázku: “Děláte to, co vás baví, a vynikáte v tom?” Pokud ano, pak je to moc dobré! Jenže často spíše platí tento vztah: Děláte to, co vás baví, ale nevynikáte v tom. A to není dobré!

Zde se láme chleba. Je totiž tragédie, pokud se například kluk s geniálním matematickým mozkem snaží stát špičkovým hokejistou. Hokej ho baví, ale nevyniká v něm. Nemá na něj talent. Pokud přesto chce uspět v hokeji a věnuje tomu dlouhá léta, znamená to totální ztrátu kontroly nad vlastním životem. A pak není nic horšího než rodiče, kteří matematiku nadaného kluka ničí tím, že z něj musí mít hokejového reprezentanta.

Pokud děláte to, co vás baví, ale nevynikáte v tom, pak časem budete mít v hlavě strašný bordel. Zaměříte se totiž špatným směrem. Nikdy nevyniknete, protože na to prostě nemáte. Nic nemůže být větší ztrátou času a energie, než když hudebně nadaný člověk zanedbá tento talent a naříká, že se nemůže stát velkým malířem. Soustřeďte se na to, co umíte nejlíp. Tak získáte kontrolu nad svým životem. Vůbec nesouhlasím s těmi pozitivními kecy, že nedostatek talentu dokážete nahradit delší praxí nebo větší pracovitostí. Já se přece nemohu postavit Jágrovi v hokeji, i kdybych trénoval mnohem usilovněji než on. A stejně tak on nemá talent na jiné věci.

Z toho vyplývá, že si musíte ujasnit, v čem vynikáte. A víte, co je perfektní? Životopisy úspěšných i neúspěšných lidí už mnohokrát dokázaly, že pokud se živíte tím, co vás baví, a zároveň v tom vynikáte, pak uspějete. Pak vůbec nezáleží na tom, na jaké startovní čáře jste začali. Zda jste postiženi, nebo dokonale zdraví. Zda jste škaredí, nebo krásní. Jestli jste začali s tiky jako já nebo bez nohy nebo jste plešatí, tlustí, homosexuálové a podobně. Pokud totiž děláte to, co vás baví, vynikáte v tom a vytrváte, je jen otázka času, kdy se dostanete na úroveň těch normálních lidí. A poté, co se jim vyrovnáte, vy dále stoupáte. Vy jste totiž zvyklí na sobě pracovat, a oni ne. Oni se už v naprosté většině případů ve svém vývoji zastavili. Už je nic nežene dopředu, protože nemají žádný systém nepohody. Pak už nevynikají oni, ale vy.

Dál než ostatní to dotáhnete za těchto podmínek:

  • To, co vás baví, spojte s tím, co umíte, a začněte se tím živit.
  • Pokud v něčem nevynikáte, přestaňte se tím živit, i když vás to baví.
  • Řešte jen věci, nad kterými máte kontrolu.
  • Neřešte věci, nad kterými nemáte kontrolu, a smiřte se s tím, že nad tím nemáte kontrolu.

Přestaňte dělat, v čem nevynikáte

Úspěšní lidé mají kontrolu nad tím, co ovlivní, a pak také mají dobrý pocit z té kontroly. Naprostá většina lidí si toto neuvědomuje. Mně to taky trvalo dlouhou dobu. Vystudoval jsem navrhování a výrobu nábytku. Bavilo mě to. Začal jsem se tím živit. Navíc jsem hodně pracoval. Já jsem v té fabrice i spal. Jenže jsem v tomto oboru nevynikal. Takže snaha a pracovitost mi byla úplně na nic. Pak jsem několikrát změnil obor. V marketingové psychologii a ve vzdělávání dospělých lidí vynikám. Živím se tím a baví mě to.

Přestaňte si proto plánovat činnosti, ve kterých nevynikáte. Může je udělat někdo jiný? Pokud ano, hoďte to na něj. Jinak dříve nebo později poznáte, co je to syndrom vyhoření. Já nemám hudební sluch. Co by se asi stalo, kdybych si vzal do hlavy, že se stanu klavírním virtuosem? Co kdyby mě hraní strašně bavilo a trénoval bych 10 hodin denně? Nač by mi byla má snaha, když na to prostě nemám?

Pracovníci ve výrobě vědí, že se nevyplatí pokračovat ve výrobě zmetků. Většinou se nevyplatí ten zmetek ani opravovat. Lepší je ho vyhodit. Možná vám to připadá moc tvrdé, ale s lidmi je to stejné. Na určité činnosti jsme „zmetci“. Já jsem „zmetek“ pro orchestr, přestože máme doma klavír a mohu na něj denně hrát. Musíte si prostě najít takovou oblast, ve které máte předpoklady vyniknout. V ní se snažte prosadit. Jinak s největší pravděpodobností skončíte tak, že se do konce života budete trápit. A budete mít chaos v hlavě.

Neřešte věci, které neovlivníte

Začínáte už chápat, že úspěch není předurčen jen pro geniální lidi, ale i pro normální? Úspěšní lidé však některé věci nedělají, přestože je dělá většina. Naopak některé věci dělají, přestože je většina lidí nedělá. Úspěch tedy může mít každý, kdo pochopí tyto primitivní pravdy. Problémy, které nedokážete změnit, neřešte a počet problémů se u vás sníží. Dokážete si ale představit, že byste naprostou většinu věcí kolem sebe přestali řešit? A naopak řešili úplně jiné věci? Jde to! Jenže musíte změnit své současné vzorce jednání. Není to jednoduché, protože ve svých zajetých kolejích žijete například 40 let. Ale jde to.

Co mají společného ty události, které kontrolujete totálně? Vás. Jediná věc, nad kterou máte absolutní kontrolu, jste vy sami! Jde o vaše myšlenky a z nich pak vyplývá vaše chování. Všechno ostatní kontrolujete jen částečně nebo vůbec. Chování jiných lidí můžete jen trochu ovlivnit, ale kontrolovat ho nemůžete. Tak se s tím smiřte. Vnitřního míru a vyrovnanosti dosáhnete jednoduše – co neovlivníte, neřešte a řešte jen to, co ovlivníte. Přestaňte myslet jako 95 % lidí.

účto únor klímová

Pokud jste ještě neobjevili svůj největší talent, který byste spojili se svými cíli, tak si za svůj cíl dejte najít ten talent. Vaším posláním udělejte hledání svého talentu. Nikdo na světě nemá takovou kombinaci vlastností jako vy, něco se dá najít.

Úryvek z knihy Debordelizace hlavy (zprimitivněte k úspěchu). Více informací o knize: www.jak-vydelat.cz
Autor: Ivo Toman, podnikatel, školitel, zakladatel společnosti TAXUS International, která funguje jako marketingová laboratoř. Napsal sedm knih, ve kterých se zabývá marketingem, psychologií a motivací. Od narození trpí Touretteovým syndromem, který způsobuje viditelné i slyšitelné tiky. V šesti letech navíc onemocněl meningitidou a pravou stranu těla má méně vyvinutou.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).