Daňový odborník radí, jak má podnikatel napravit situaci, když omylem dvakrát zaúčtoval stejnou fakturu.
Daňový odborník radí, jak má podnikatel napravit situaci, když omylem dvakrát zaúčtoval stejnou fakturu.
Chybu je totiž třeba napravit jak v oblasti DPH, tak v účetnictví.
Jsme společnost s ručením omezeným, měsíční plátce DPH.
Při provádění inventury účtu 321 – dodavatelé, prováděné v souvislosti přípravy účetní závěrky za rok 2016, jsme zjistili, že účetní omylem zaúčtovala stejnou fakturu (se stejným variabilním symbolem) dvakrát (ve dvou po sobě následujících měsících – únoru a březnu). Tímto postupem došlo k zvýšení odpočtu daně a odvedení nižší částky a současně došlo zvýšením sumy nákladů k snížení daňového základu.
Vzhledem k tomu, že účetní období 2016 nemáme ještě uzavřeno, rádi bychom tuto chybu napravili, tak abychom vyrovnali DPH a současně získali skutečný hospodářský výsledek. Prosíme o radu, jak tento případ vyřešit a jakým postupem.
Dodavatel nám vystavil zálohovou fakturu na stavební a montážní práce v režimu přenesené daňové povinnosti (na faktuře byla povinnost odvést DPH jasně vyznačena). Účetní zaúčtoval v měsíci 02/2016 tuto fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti, takže v přiznání k DPH byla zase odečtena, tedy ve svém výsledku se daňově nic nestalo. Teprve při přípravě účetní závěrky jsme si uvědomili, že povinnost přiznat daň na výstupu v režimu přenesené daňové povinnosti podle §92a zákona o DPH je vázána na den uskutečněného zdanitelného plnění, které nastalo až v 06/2016. Tento měsíc došla celková faktura na které byla vyúčtována zaplacená záloha. Dodavatel tedy neměl zálohovou fakturu vůbec vystavovat a my o ni účtovat.
Jak se s nápravou této skutečnosti vyrovnat? Stornovat zálohovou fakturu (nebo je nutné vystavit opravný daňový doklad) a zaúčtovat zaplacenou zálohu vydanou?
Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.
V prvním případě by z hlediska DPH mělo být podáno na dané zdaňovací období dodatečné daňové přiznání, ve kterém dojde k opravě (snížení) nároku na odpočet. V účetnictví potom zaúčtujete tuto opravu (vyloučení dokladu) na základě interního účetního dokladu. Pokud ho nezaúčtujete do roku 2016, základ daně z příjmů pro účely správného stanovení základu daně v DP, zvýšíte o základ z dvakrát uplatněné faktury na ř. 40 DP.
K druhému případu: pokud jste plnění uvedli do nesprávného zdaňovacího období, a přitom jste si tím nesnížili odváděnou daň, není tato chyba nijak sankcionována. Viz § 104 zákona o DPH.
Daňový poradce společnosti MIVO s.r.o., která poskytuje služby v oblastech vedení účetnictví, vedení mzdové a personální evidence a daňového poradenství.
Internet Info Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Největší server pro podnikatele v ČR. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.