Hlavní navigace

Když stravenky, tak je chceme i pro živnostníky, říkají podnikatelé

23. 8. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
(GLOSA) Před odloženým jednáním vlády přituhuje. Zaměstnavatelé z řad malých a středních podniků se opět ozývají proti rušení stravenek. Jenže je toto téma ještě vůbec aktuální, když je vládní koalice prakticky v rozkladu?

Už několik let se mluví o zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Volalo se po veřejné diskuzi, ke které prakticky nikdy nedošlo. Místo toho by měl ministr financí jít ve středu na vládu se změnami, které se výrazně dotknou českého daňového systému. Kromě zavedení Jednoho inkasního místa a zrušení superhrubé mzdy by mělo podle původních plánů dojít i ke zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů ve formě stravenek nebo režijních jízdenek. Přitom o rušení stravenek se mluví od roku 2008, kdy s návrhem na zrušení stravenek přišla Topolánkova vláda potom, co se provalilo, že za zachování stravenek lobboval Marek Dalík. Rušení stravenek vždy doprovázely výhrůžky odborářů stávkami. Jedna z nich už letos ochromila dopravu. Čtěte také: Schvalme nový zákon o stávkách, odboráři by měli mít kromě práv i povinnosti

Odložené jednání vlády o daňové reformě je ve středu a ani dnes není jisté, s čím vlastně současný ministr financí Miroslav Kalousek na vládu dorazí, a zda vůbec. Případné jednání vlády totiž v současné době zastiňuje kauza Bátora, která plní přední pozice českých médií. Nejdříve se objevily spekulace, že Kalousek pošle za sebe na jednání vlády svého náměstka. Teď zřejmě na jednání nedorazí nikdo. Projednávání daňové reformy by tak nakonec mohlo úplně ztroskotat, anebo naopak velmi lehce projít i s nepopulárními změnami. Není proto kauza Bátora jen dobře načasovaná?

Jak se stravenky rušily a nerušily

V únoru roku 2008 se objevily šediny na hlavě odborářů i zaměstnavatelů. Topolánkova vláda přijala návrh na zrušení daňové podpory stravenek. Podle tehdejších propočtů to mohlo státnímu rozpočtu přinést až miliardu korun ročně navíc. Mirek Topolánek návrh urychlil také potom, co na veřejnost prosákly informace, že jeho blízký spolupracovník Marek Dalík zřejmě jede v lobbistickém kšeftu. Mluvilo se o případu firmy Sodexho Pass, která údajně zaplatila 100 tisíc eur jednomu grafickému studiu, aby lobbovalo za stravenky v parlamentu. V tomto studiu přitom působil bratr obchodního partnera Dalíka. Aféry se Topolánek zalekl natolik, že raději slíbil stravenky zrušit. To se nelíbilo odborářům, kteří ihned pohrozili stávkou. Čtěte více: Stravenky – politická fraška, která se stává neprůhlednou

O několik měsíců později a téma rušení stravenek opět na stole. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, a dnes také současný, se dostal opět do křížku se zástupci odborů potom, co už chtěl definitivně protlačit nový zákon o dani z příjmů, který měl právě zrušit stravenky a režijní jízdenky. Nakonec podlehl tlaku a slíbil odborům, že zákon nepředloží. A skutečně nepředložil, ČSSD se v roce 2009 podařilo shodit Topolánkovu vládu a nastoupila vláda úřednická, která vládla o mnoho déle, než byl její původní plán.

Stravenky chtěla zrušit i dnešní opozice

Než do resortu po řádných volbách nastoupil opět Miroslav Kalousek, který zopakoval svoji představu o rušení těchto benefitů, je nutno připomenout, že o jejich rušení mluvila i ČSSD, když plánovala, co udělá za změny, pokud po úřednické vládě uspěje ve volbách. Jak řekl tehdejší místopředseda a dnes šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, stravenky by taky zrušil a nahradil by je zaměstnaneckými paušály.

Jenže ČSSD ve vládních křeslech nesedí a do resortu financí se tak vrátil Miroslav Kalousek. A ten je odpůrcem těchto benefitů. Na posledním jednání tripartity prý měl dokonce prohlásit, že bude pro zrušení benefitů bojovat do poslední kapky krve. Jeho oběhový systém ale zřejmě pohání už jiná životadárná kapalina.

V rozhovoru pro pondělní vydání podnikatelského týdeníku totiž prohlásil, že zaměstnanec by mohl dostávat místo stravenek naturální plnění, které by bylo zdaněno, a to si firma bude moci dát do daňově uznatelných nákladů. A nebo to zdaněno nebude a firma si to pak do nákladů nedá.

Že Kalousek často otáčí své názory, respektive “zpřesňuje” jejich význam, se voliči mohli přesvědčit už v případě návrhu státního rozpočtu nebo poslední kauzy kolem možného snížení výdajových paušálů pro OSVČ. Čtěte více: Výdajové paušály: Kalousek potvrdil, že je chce snížit. Podnikatelé to odmítají a hrozí odchodem na pracák

Kauza Bátora zřejmě ovlivní vývoj daňové reformy

A teď do toho ještě vstoupila kauza Bátora. Ještě v neděli Miroslav Kalousek prohlásil, že na půdu vládního kabinetu nevstoupí, dokud nebude odvolán kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora, jenž o šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi napsal na svém facebookovém profilu, že je “chudáček starý”. Místo sebe měl poslat na jednání kabinetu svého náměstka.

Jenže hned v pondělí se celá situace kolem Bátory zostřila. TOP 09 zdůraznila, že se jednání kabinetu nezúčastní, dokud Bátora z resortu školství nebude vyhozen, a že i případně odejde z vládní koalice. Projednávání daňové reformy je tak i po 14denním odkladu opět v ohrožení. Čtěte také: Na kolik reforma skutečně sníží přímou daňovou zátěž OSVČ a firem?

Po třech letech se tak odboráři ani zaměstnavatelé opět nedočkají jednoznačné odpovědi, jestli stravenky zůstanou zachovány nebo ne. Odbory se proti reformám vyjádřily už v červnu, kdy zablokovaly hromadnou dopravu ve větších městech, jenže aktuálně jsou v pozadí. Podnikatelé zase už jen cynicky poznamenávají na adresu Kalouska, který hovoří o rovných daňových podmínkách pro zaměstnance i OSVČ, že navrhují zavedení stravenek i pro živnostníky. Živnostníkovi nezaplatí nikdo dovolenou, nemocenskou ani stravování, připomíná ve stravenkovém případu Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).