Hlavní navigace

Čtěte, jak vypalovat disky nebo prohlížet poštu na firemním počítači zadarmo

8. 8. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Neplaťte za něco, co nemusíte. I na firemním počítač si můžete nainstalovat bezplatné programy. Tentokrát poradíme, jak vypalovat, prohlížet pdf či prohlížet poštu pomocí programů, které jsou zdarma.

V předchozí části našeho přehledu, jenž je věnován bezplatným programům pro komerční použití, jsme si představili nástroje pro zabezpečení počítače před viry a ostatními škodlivými kódy, správce souborů pro snazší práci s vašimi daty, programy pro prohlížení a úpravu obrázků či grafiky, nebo také bezplatné nástroje pro tvorbu textových dokumentů, tabulek, grafů a prezentací. Nyní si ukážeme další užitečné programy pro práci s PDF dokumenty, s elektronickou poštou nebo k vypalování optických disků, za jejichž používání nebudete muset při podnikání zaplatit ani korunu.

Práce s dokumenty ve formátu PDF

Velké množství dokumentů, které si uživatelé mezi sebou vyměňují, je uloženo v univerzálním formátu PDF (Portable Document Format). Ten umožňuje vkládání jak textů, tak i obrázků. Formát PDF je založen na jazyce PostScript a umožňuje, mimo jiné, i vložení digitálního podpisu. Hlavní výhodou PDF je nezávislost na použitém softwaru a hardwaru. Dokument vytvořený na jedné platformě se tak na všech zařízeních zobrazí vždy v nezměněné podobě. Formát PDF je často využíván pro zasílání faktur a ostatních dokumentů nejrůznějšího druhu. Abyste mohli PDF dokumenty zobrazovat, musíte mít v počítači nainstalován příslušný prohlížeč. Společnost Adobe, která stojí za vývojem formátu PDF, nabízí vlastní program Adobe Reader. S jeho pomocí si však budete moci dokumenty pouze prohlížet. K jejich tvorbě je pak nutné použít jiné nástroje. Adobe Reader však není jediným programem schopným zobrazovat obsah PDF souborů. Můžete si zvolit například oblíbenou aplikaci Foxit Reader. Zajímat by vás mohl také program Cool PDF Reader, který kromě zobrazování dokumentů ve formátu PDF umožňuje jejich konverzi do dalších formátů. Své dokumenty tak s jeho pomocí můžete převést do souborů ve formátu BMP, JPG, GIF, PNG, WMF, EMF, EPS a do textového formátu TXT.

Pokud si PDF dokumenty nechcete pouze prohlížet, ale potřebujete je i vytvářet, pak pro vás taktéž máme bezplatné řešení. Existují totiž užitečné aplikace, které umějí vytvořit PDF z jakéhokoliv tisknutelného souboru. Ty do systému přidají tzv. virtuální tiskárnu, která obsah požadovaných dokumentů do PDF „vytiskne“. Velkou předností většiny softwarových PDF „tiskáren“ je možnost volby požadovaného formátu papíru, na který bude tisknutý obsah vložen. Potěší i spojování více dokumentů dohromady. Mezi bezplatné programy tohoto typu patří PDFCreator, BullZip PDF Printer, PDF4Free, doPDF nebo PrimoPDF. Kromě virtuálních tiskáren můžete využít i další specializované nástroje, které nabízí možnost převodu obsahu PDF dokumentu do HTML nebo do textového souboru.

Snímání obsahu obrazovky

Občas se vám může stát, že budete nutně potřebovat uložit aktuální obsah obrazovky vašeho monitoru. K dispozici máte hned několik možných způsobů, jak docílit kýženého výsledku. Snad nejkrkolomnější z nich je sejmutí obsahu obrazovky pomocí tlačítka PrintScreen a následné uložení získaného obrázku v grafickém editoru (postačí vám klidně i program Malování, který je standardní součástí Windows). Daleko efektivnější je však použití bezplatného programu, jenž se na snímání obrazovky specializuje. Jedná se například o aplikace Screenshot Captor, TakeScreen či PicPick. S pomocí těchto nástrojů lze snímat jak aktivní okno, tak i celý desktop, vybranou část obrazovky, otevřenou webovou stránku apod. Sejmutý obraz navíc můžete ihned upravit pomocí jednoduchého grafického editoru.

Kalkulačka

Potřebujete provádět složitější výpočty? Kalkulačka, která je součástí Windows, vám nevyhovuje? Pak si stáhněte některý z pokročilých softwarových kalkulátorů. Za zmínku rozhodně stojí program Microsoft Mathematics. Ten umožňuje podrobné výpočty s použitím složitých matematických operací, mezi které patří například derivace, integrace, trigonometrie či algebraické počty. To vše nabízí v líbivém grafickém podání. Výpočty lze do programu zadávat za pomoci klávesnice, myši nebo tabletu. Mnozí uživatelé ocení také zobrazení postupu řešení s jeho popisem nebo možnost výběru předpřipravených rovnic z databáze. Užitečnou funkcí programu Microsoft Mathematics je i propracované vykreslování grafů ve 2D a 3D.

Další zajímavou softwarovou kalkulačkou je aplikace SpeedCrunch. Ta vám umožní provádět standardní matematické i vědecké výpočty. Nabízí přitom převody mezi číselnými soustavami, export a import postupu výpočtů, vzorce pro výpočet obsahu a objemu těles, matematické i fyzikální konstanty a proměnné, nebo například barevné odlišení jednotlivých výpočtů. Dostupná je i historie vašich matematických operací či oprava drobných chyb, které vznikly v průběhu zápisu.

Kvalitních a propracovaných kalkulaček pro váš počítač existuje skutečně mnoho. V případě vašeho zájmu můžete vyzkoušet také programy HEXelon MAX, AllerCalc, Hanz Calculator, MagicCalc, nebo Precizní kalkulačku.

Vypalování optických disků

Data uložená v počítači jsou mnohdy daleko cennější než samotný hardware. Je proto nutné myslet na jejich pravidelné zálohování. K tomu lze využít například vzdálený server, externí pevný disk, flash disk, nebo optická média. Komfortní vypalování na CD, DVD či Blu-ray disky vám umožní některý ze specializovaných programů. Ty poskytují i pokročilé funkce, které vám vypalování optických médií zpříjemní.

Mezi uživateli je snad nejznámějším programem na vypalování optických disků program Nero. Ten je v své plné verzi placeným produktem. Existuje však i jeho bezplatná varianta nazvaná Nero Kwik Burn 10, kterou můžete používat zadarmo i ke komerčním účelům. Oproti placenému Neru je však funkčně značně omezená a nabídne vám tak prakticky pouze vypalování dat na CD či DVD, nebo kopírování již vypálených optických disků. K tomu ještě umožňuje mazání obsahu přepisovatelných médií. Tím však výčet funkcí prakticky končí. Je škoda, že tento program nenabízí ani přidávání dat na disk, který již nějaké soubory obsahuje.

Pokud to tedy s vypalováním dat na optická média myslíte vážně, pak je lepší poohlédnout se po jiném bezplatném produktu, který poskytuje širokou paletu funkcí. Tím může být například program Ashampoo Burning Studio 6 FREE. Jedná se o komplexního pomocníka, který zvládá vypalování CD, DVD a Blu-ray disků. Vypalovat lze s jeho pomocí téměř všechny typy těchto nosičů, datová CD/DVD, audio CD, filmová DVD či video CD, kopírovat disky nebo vytvářet a vypalovat image disků. Program je možno používat i k zálohování dat a k ripování hudby z CD do audio souborů. Mezi bezplatné nástroje pro vypalování optických disků, které nabízejí širokou paletu funkcí a mohou vám dobře posloužit, patří také aplikace CDBurnerXP Pro, True Burner či BurnAware Free Edition. Všechny tyto programy si poradí s CD, DVD a Blu-ray disky.

Práce s elektronickou poštou

E-maily se staly samozřejmou součástí našeho každodenního života. Pokud hledáte bezplatný program, který vám pomůže s organizováním vaší elektronické pošty a k tomu ještě přidá pár dalších užitečných funkcí, pak můžete sáhnout po Thunderbirdu od Mozilly. Tento e-mailový klient podporuje běžné poštovní protokoly POP3 a IMAP4, umožňuje práci s více uživatelskými účty a obsahuje antispamový filtr. Potěší také podpora RSS. Za pomoci doplňku lze navíc do Thunderbirdu implementovat kalendář a využít možnost plánování úkolů či schůzek. Vyzkoušet můžete i bezplatný poštovní program Windows Live Mail od Microsoftu. Ten nabízí prakticky velmi podobnou funkcionalitu jako již zmíněný Thunderbird. Těšit se tak můžete na podporu více účtů, šablony pro vaše zprávy, RSS čtečku, antispamový filtr nebo bližší provázanost se službou Windows Live Hotmail.

Zdroj: Slunečnice.cz

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).