Jak zajistit vyklizení nemovitosti u problémových nájemců?

22. 5. 2025
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dva lidé se stěhují z bytu a mají na hlavě krabici s emotikony
Autor: Shutterstock
Ilustrační obrázek
Skončení nájmu nemovitosti může být spojeno s řadou rizik a nepříjemností. Například, když nájemce nemovitost poškodí a odmítne za opravu zaplatit nebo nezaplatí dlužné nájemné.

K podobným situacím dochází dnes a denně, zejména pak, je-li skončení nájmu provázeno neshodami mezi pronajímatelem a nájemcem. Co když se však nájemce i po ukončení nájemní smlouvy rozhodne v nemovitosti zůstat a nevystěhovat se z ní?

Školení pro účetní - podzimní novinky

Co se dozvíte v článku
  1. Jak řešit problém v souladu se zákonem?
  2. Žaloba na vyklizení nemovitosti
  3. Co by měla obsahovat žaloba?
  4. Jde také o finanční ztrátu
  5. Rozkaz k vyklizení
  6. Alternativou je sepis notářského zápisu

Jak řešit problém v souladu se zákonem?

Řešení podobných situací se zdánlivě jeví jako vcelku jednoduché. Vždyť přece stačí nájemce například odpojit od médií nebo vyměnit zámek u vstupních dveří, když se v něm zrovna nenachází a jeho věci „vystěhovat před dům“ nebo na jiné vhodné místo. Opak je však pravdou, jelikož volba podobných radikálních řešení je vysoce riziková a rozhodně ji nelze doporučit. 

Pokud by se totiž pronajímatel pustil do vyklizení nemovitosti svépomocí a bez vědomí nájemce proti jeho vůli a z nemovitosti „násilně“ vystěhoval, vystavoval by se riziku trestního stíhání pro neoprávněné vniknutí do obydlí a porušení domovní svobody. Jak tedy podobný problém vyřešit v souladu se zákonem?

Žaloba na vyklizení nemovitosti

Autor článku

Autor je partner AK Matzner & Vítek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).