Hlavní navigace

Jak zdanit příjmy z pronájmu? Poradíme vám

7. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Řada lidí si vydělává pronájmem nemovitostí. Podívejte se, jaké paragrafy se vás při pronájmu týkají a jak máte vyplnit daňové přiznání.

Blížící se termín pro podání daňového přiznání se ve většině případů týká také těch, kteří pronajímají nemovitosti. Podívejte se, podle jakých paragrafů musíte příjmy z pronájmu přiznat a jak si poradit s vyplněním daňového přiznání.

Klíčovou roli hraje, zda je nemovitost v obchodním majetku

Jestliže pronajímáte nemovitost (případně i movitou věc), řídí se vaše daňová povinnost na základě § 9 zákona o daních z příjmů. Pozor však na to, zda se nejedná o pronájem nemovitosti, které máte zapsanou v obchodním majetku. Záleží, zda jste nemovitost nabyli jako občané nebo na IČ. Pokud na IČ a stále máte nemovitost vedenou v účetnictví nebo v daňové evidenci, musíte příjmy danit podle v § 7 jako příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Z hlediska daní i sociálního a zdravotní pojištění existují v obou případech poměrně velké rozdíly.

Zásadní rozdíly se nacházejí tak u pronájmu movitého a nemovitého majetku. Někteří poplatníci se chybně domnívají, že mohou příjmy z pronájmu nemovitostí zdanit jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů a případně i využít ustanovení o osvobození příležitostného pronájmu. Ve skutečnosti lze osvobodit příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč. Příslušné paragrafy se netýkají nemovitostí, ale pouze movitého majetku. Čtěte více: Víte jistě, že příjmy z pronajímaného pole nebo louky zdaňujete správně?

Jak na pronájem nemovitosti nezařazené v obchodním majetku

Jestliže pronajímáte nemovitost, která není v obchodním majetku, nezáleží z hlediska daní, zda jste zaměstnanec nebo podnikatel. Příjmy vždy daníte jako příjmy z pronájmu podle § 9. Zaměstnanci, kteří měli v loňském roce příjmy z pronájmu nižší než 6000 korun (nepočítají se do tohoto limitu příjmy zdaněné srážkovou daní), nemusí podávat daňové přiznání. Pokud daňové přiznání musíte podávat, můžete při výpočtu daně použít buď výdajový paušál ve výši 30 %, nebo uplatnit výdaje ve skutečné výši. Pokud pronajímáte více nemovitostí, musíte si vždy vybrat jeden způsob uplatnění výdajů. Není možné k jedné nemovitosti uplatnit skutečné výdaje a k druhé paušál.

Nevíte, jak na daně? Nechte si poradit od odborníka

Pokud si s něčím nevíte rady ohledně daní, nebojte se zeptat. Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, odpovídá v daňové poradně na vaše dotazy.

Při uplatnění paušálních výdajů musíte vést evidenci o příjmech a pohledávkách vzniklých v souvislosti s pronájmem. Jestliže využije skutečné výdaje, musíte vést veškeré záznamy o příjmech a výdajích v časovém sledu, evidenci odepisovaného hmotného majetku, evidenci o tvorbě a použití rezerv, evidenci pohledávek a závazků a mzdovou evidenci. Můžete se rovněž rozhodnout vést daňovou evidenci nebo účetnictví. Při určování základu daně nezapomeňte na to, že do příjmů se nezapočítává platba nájemníka za elektřinu, vodu, teplo a plyn. Určitě se proto vyplatí ve smlouvě jednoznačně vymezit výši čistého příjmu. Čtěte také: Kdy nepodáváme daňové přiznání? Vysvětlujeme na příkladech

Nemalou výhodu pronájmu nemovitostí podle § 9 tvoří skutečnost, že z příjmů nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění. Naopak můžete uplatnit všechny nezdanitelné položky a slevy na dani, které vám zákon umožňuje. Pro přiznání příjmů z pronájmu musíte použít Přílohu č.2 daňového přiznání. Hned na začátku je třeba uvést, zda příjmy pocházejí ze společného jmění manželů a zda uplatňujete paušální výdaje. Pokud paušál využijete, udělejte křížek, v opačném případě nechte políčko prázdné. 

školení účto leden 23 Kučerová

Příklad

Pan Novák pronajímal v roce 2011 byt a jeho roční příjmy z pronájmu činily 200 000 korun. Výdaje chce uplatnit paušálem. Jiné příjmy pan Novák neměl. Je svobodný a bezdětný. 

Do řádku 201 (příjmy) vepíše pan Novák částku 200 000. Do řádku 202 (výdaje) částku 60 000 (30 % z 200 000). O řádek níže (203) vyplní rozdíl mezi příjmy a výdaji – tedy 140 000. Dále pak pan Novák vyplní až řádek 206, kde zopakuje číslo 140 000. Číslo z řádku 206 pak přenese do základního listu přiznání na řádek 39. Zde tedy napíše 140 000. Stejné číslo přijde i do řádku 41, 41a, 42, 45, 55 a 56. Do řádku 57 vyplní daň ve výši 21 000 (15 % ze 140 000). Do řádku 58 a 60 opět přijde 21 000. Na řádku 64 vyplní pan Novák slevu na poplatníka 23 640. Stejná sleva přijde i na řádek 70. Vzhledem k tomu, že sleva převyšuje daňovou povinnost, na řádek 71 přijde 0. Nulu ještě pan Novák vypíše do řádků 72, 73, 74, 75, 77 a 91. Dále musí pan Novák samozřejmě vyplnit údaje o sobě a o přílohách, které k přiznání přikládá.

Jak na pronájem nemovitosti zařazené v obchodním majetku

Pokud pronajímáte nemovitost zapsanou v obchodním majetku, daníte příjmy jako příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Také v tomto případě si můžete vybrat, zda vykážete skutečné nebo paušální výdaje. Od roku 2011 je zaveden speciální paušál pro příjmy z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, který činí 30 %. Tedy stejně jako v případě pronájmu nemovitostí, které nejsou zařazeny do obchodního majetku. Z příjmů pronájmu nemovitostí však navíc musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění. Čtěte více: Přehled připravovaných daňových změn roku 2011

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).