Hlavní navigace

Jaké jsou výjimky u platby zdravotního pojištění, i když máte příjmy

22. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Také platba zdravotního pojištění má své výjimky, kdy se na povinném zdravotním pojštění podílet nemusíte, i když vyděláváte.

Existují případy, kdy máte příjmy, přesto platit zdravotní pojištění nemusíte. Dokonce tyto příjmy nemusíte ani zdravotní pojištění ohlašovat. Ale to za předpokladu, že již zdravotní pojištění platíte.

Zdravotní pojištění platit nemusíte a zdravotní pojišťovnu ani takové příjmy nezajímají, pokud je máte z majetku nabytého dědictvím, z dividendprodeje akcií nebo z kapitálového majetku.

Nejste zaměstnanec ani OSVČ, musíte platit minimální zálohy

Pokud ale máte pouze tyto příjmy a nejste zaměstnanec ani OSVČ, musíte vyřešit svůj pojistný vztah u své příslušné zdravotní pojišťovny. Znamenalo by to ohlásit pojišťovně, že spadáte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů, a platit každý měsíc pojistné na zdravotní pojištění ve výši vypočítané z minimální mzdy. Hodnota výše uvedených příjmů na toto pojistné však nemá vliv. Platili byste tak pojistné v minimální výši 1337 Kč měsíčně.

Podobná situace je u příjmu z pronájmu, i když na účet budou chodit pravidelné částky, říká Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Podle něj zdravotní pojišťovně opět nic ohlašovat nemusíte, částka získaná z pronájmu bytu se ve výpočtu pojistného neobjeví.

Máte na pronájem živnostenské oprávnění, platit musíte

Zdanit tento příjem ale musíte (pro výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů slouží příloha číslo 2 daňového přiznání). Jiná situace nastává, pokud by pojištěnec měl na pronájem nemovitosti příslušné živnostenské oprávnění, resp. měli danou nemovitost zapsanou v obchodním majetku, upozorňuje ještě Oldřich Tichý.

Čtěte také: Splatnost záloh na zdravotní pojištění

V tom okamžiku se už jedná o příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Z nich se pojistné na zdravotní pojištění odvádět musí. Pojištěnec tak musí být na pojišťovně registrovaný jako osoba samostatně výdělečně činná a plnit jako OSVČ všechny stanovené povinnosti.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).