Hlavní navigace

Velký přehled kontokorentních úvěrů pro živnostníky

3. 12. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 546762
Řada bank a finančních institucí nabízí podnikatelům vedle běžného účtu také možnost jeho přečerpání. Tehdy se mluví o kontokorentu. Business server Podnikatel.cz shrnul nabízené kontokorenty pro živnostníky.

Když se mluví o kontokorentu, jedná se o formu úvěru, kdy podnikatel čerpá více peněz, než kolik má skutečně na účtu. Tento úvěr se vyznačuje relativně vysokým úrokováním, proto by měl podnikateli sloužit především ke krátkodobému financování, například pokud potřebuje okamžitě zaplatit za své závazky nebo má třeba možnost výhodné koupě zásob.

Kontokorent – krátkodobý úvěr, který banka poskytuje k běžnému účtu. Klient díky němu může na účtu v povoleném rámci přečerpat limit vlastních prostředků.

Společným jmenovatelem kontokorentních úvěrů je vždy účet u dané finanční instituce. K němu se zpravidla sjednává zvláštní smlouva, která podnikateli umožní čerpat peníze do výše sjednaného limitu. Na čerpání peněz většinou podnikatel nepotřebuje dokládat účel, ke kterému prostředky použil. Sjednání je většinou zdarma. Samotné čerpání kontokorentu ale provázejí různé poplatky.

Business server Podnikatel.cz shrnuje kontokorenty pro živnostníky, které nabízejí tuzemské finanční domy:

Česká spořitelna

Živnostníci, kteří mají některý z podnikatelských účtů u České spořitelny, mohou využít kontokorent k běžnému účtu, nebo Kontokorentní úvěr Profit. V rámci kontokorentu k běžnému účtu může živnostník čerpat prostředky do 150 tisíc korun, které se mu úročí 14procentní sazbou p. a (ročně). Kontokorent Profit lze sjednat pouze k programu Profit, pokud klient dodržuje smluvní podmínky, říká pro business server Podnikatel.cz Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny. Podnikatel ale může čerpat až jeden milion korun. Kontokorent Profit se úročí třináctiprocentní úrokovou sazbou.

Československá obchodní banka (ČSOB)

ČSOB nabízí živnostníkům možnost povoleného přečerpání účtu do výše pěti milionů korun. K získání kontokorentu na dobu neurčitou (s tříměsíční výpovědní lhůtou) je třeba podat kromě žádosti také daňové přiznání za poslední dva roky doložené dokladem o zaplacení daně z příjmu za uplynulý rok a prohlášením o bezdlužnosti. Sjednání a poskytnutí kontokorentu je zdarma, ale banka si účtuje měsíční poplatky za správu podle výše sjednaného úvěrového limitu (100 nebo 350 korun).

Úroková sazba se liší podle toho, zda je živnostník příslušníkem tzv. svobodných povolání, či nikoliv. Pro zdravotníky, notáře, auditory, advokáty, architekty, inženýry a techniky činné ve výstavbě se používá sazba 7,25 procent, ostatní již platí úroky stanovené sazbou 16,25 procent.

Fio, družstevní záložna

Živnostníci s účtem vedeným u družstevní záložny Fio a bezproblémovou minimálně dvouměsíční historií mohou žádat o možnost kontokorentního úvěru. Čím déle je osoba klientem a čím větší jsou obraty na účtu, tím větší úvěr může získat, říká pro business server Podnikatel.cz Vendula Žaloudíková z oddělení pro PR a marketing finanční skupiny Fio.

Podle četnosti a výše čerpání prostředků se rozlišují dva typy sazeb. Živnostníci, kteří preferují spíše častější a vyšší čerpání úvěru, zaplatí na úrokových sazbách 8,3 % p. a., čerpání kontokorentu pouze na krátké období se úročí 14,3 % p. a.

GE Money Bank

Také GE Money Bank nabízí živnostníkům sjednání kontokorentního úvěru Flexi Business zdarma. Podnikatel pak může čerpat až 1,5 milionu korun, přičemž se nevyžaduje zajištění nemovitostí. Pro drobné začínající podnikatele se také může hodit Mini Flexi Business, v jehož rámci si bude moci živnostník formou kontokorentu půjčit 100 000 korun, aniž by musel předkládat daňová přiznání.

Jaké máte zkušenosti s kontokorentem?

Komerční banka

Živnostník a zároveň majitel účtu u Komerční banky si může sjednat kontokorentní úvěr, který mu dovolí čerpat prostředky do sjednaného limitu po dobu dvou let, nebo i na dobu neurčitou. Úroková sazba z debetního zůstatku (přečerpaná částka) je pohyblivá, sjednává se ve smlouvě.

Poštovní spořitelna

Poštovní spořitelna na živnostníky myslí s povoleným přečerpáním účtu. S touto službou si živnostníci sjednají úvěrový rámec na svém podnikatelském účtu, čímž získají možnost kdykoliv a okamžitě si vzít půjčku, popisuje mechanismus kontokorentu pro business server Podnikatel.cz Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Kontokorent lze čerpat až do pěti milionů korun, úročí se patnáctiprocentní sazbou. Živnostník musí úvěr zajistit blankosměnkou (s avalem nebo bez něj) až od částky 100 000 korun. Kontokorent je sjednán na dobu neurčitou, ale klient (nebo i banka) může podat výpověď.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nabízí živnostníkům s ročními tržbami od 300 tisíc do 30 milionů korun Podnikatelský kontokorent. Tento úvěr poskytujeme až do pěti milionů korun, říká pro business server Podnikatel.cz Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. Kontokorent nemusí být zajištěn nemovitostí, ale pokud takto zajištěn je, může podnikatel získat výhodnější podmínky.

K sjednání kontokorentního úvěru je třeba předložit žádost a jedno daňové přiznání. Poskytnutí úvěru je zdarma, platí se ale za správu, a to 300 korun měsíčně. Každá došlá platba na účet snižuje výši úvěru, tím i měsíční splátky úvěru. Podnikatelský kontokorent má úrokovou sazbu od 10,9 procenta.

UniCredit Bank

Pro živnostníky – fyzické osoby, které podnikají v Česku minimálně jeden rok na základě živnostenského nebo jiného oprávnění, nabízí UniCredit Bank Kontokorent Profesional. Živnostník v jeho rámci může čerpat na činnosti související s jeho hlavním předmětem podnikání od 30 do 600 tisíci korun. Podání a přezkoumání žádosti o kontokorentní úvěr je zdarma.

Tento kontokorentní úvěr je určen pouze pro svobodná povolání, zahrnující následující profese: notáře, advokáty, správce konkurzní podstaty, dražebníky, soudní exekutory, daňové poradce, auditory, soudní tlumočníky, žurnalisty, umělecké agentury, umělce a spisovatele, patentové zástupce, soudní znalce, architekty, autorizované inženýry, veterináře, lékaře, lékárníky, pojišťovací zprostředkovatele.

školení účto leden 23 Kučerová

Volksbank

Živnostníci s běžným účtem u Volksbank mají možnost sjednat si kontokorentní úvěr. K žádosti o úvěr je třeba přiložit také daňové přiznání (včetně příloh) za poslední jeden až dva roky. Konkrétní podmínky pro daného klienta, jako je výše kontokorentu, úroková sazba, povinný obrat přes účet jsou vždy stanoveny individuálně vzhledem k možnostem daného klienta a k výsledku jeho vyhodnocení ze strany banky, říká pro business server Podnikatel.cz Pavel Vaněk, produktový manažer Volksbank.

Přehled kontokorentů pro živnostníky
Limit v Kč Splatnost Zajištění Úroková sazba v % ročně
Česká spořitelna do 150 000 12 měsíců*  – 14
ČSOB 20 000 – 5 000 000 na dobu neurčitou (výpovědní lhůta 3 měsíce) blankosměnka, popř. blankosměnka s avalem 7,25 nebo 16,25
Fio, družstevní záložna individuální 12 měsíců* do 50 000 Kč bez zajištění 8,3 nebo 14,3
GE Money Bank 40 000 – 1 500 000 12 měsíců* bez zajištění nemovitosí od 10,5
Komerční banka  – 2 roky nebo na dobu neurčitou  – pohyblivá
Poštovní spořitelna 20 000 – 5 000 000 na dobu neurčitou do 100 000 Kč bez zajištění 15
Raiffeisenbank 30 000 – 5 000 000 12 měsíců* blankosměnka, popř. nemovitost od 10,9
UniCredit Bank 30 000 – 600 000 12 měsíců* individuální  –
Volksbank individuální 12 měsíců*  – pohyblivá

* možnost prodloužení

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).