Hlavní navigace

Je alkohol základní životní potřeba? Slováci neví, co mohou a nemohou prodávat

22. 12. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Facebook.com, podle licence: Rights Managed
Ve slovenských obchodech je od 19. prosince na základě vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva zakázaný prodej nepotravinového a nedrogistického zboží.

Na sociálních sítích se v poslední době objevilo mnoho příspěvků, ze kterých je patrné, že si zákazníci v supermarketech nesmí koupit například odpadkové pytle, alobal, ani nemrznoucí směs do ostřikovačů. Zakázaný je prodej také veškerého vánočního zboží. Slováci tak mohou nakupovat opravdu pouze základní potřeby

Diví se prodejci i odborníci 

Ve zprávách stanice RTVS z neděle 20. prosince popisoval moderátor Viliam Stankay, že vyhláška nařizující, že se může prodávat jen zboží sloužící k uspokojení základních životních potřeb, prodejce naštvala. A to hlavně kvůli tomu, že se něco přikazuje bez toho, aby bylo jasně vyjmenované, co je a co už není životní potřeba. Mám několik vysokých škol a nevím, co jsou nevyhnutelné životní potřeby. To znamená, že my obchodníci se máme rozhodnout, co jsou nevyhnutelné životní potřeby, nikdo nám neřekl, co to je a co nemáme prodávat, dodává Pavol Konštiak, 1. viceprezident Zväzu obchodu SROV.  

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) považuje tuto vyhlášku za diskriminační a myslí si, že lidem stíží už tak nekomfortní prožití vánočních svátků. Podle našeho názoru jde o jasnou diskriminaci, když bez uvedení jakéhokoliv zdravotního zdůvodnění všechny provozy, které v průběhu lockdownu zůstanou otevřené, jako jsou e-shopy, čerpací stanice, výdejní místa zboží, zásilkovny a další, mohou prodávat všechno a jediné potraviny jen základní sortiment, píše ve vyjádření předseda Martin Krajčovič. Ten dále uvádí, že nyní analyzují vyhlášku po právní stránce a je možné, že tento právní předpis může způsobit denní škody ve výši několika milionů eur.

Když už je zákazník v prodejně a potřebuje si dokoupit vařečku nebo cedník, nerozumím, komu to překáží, podotkla v relaci tisková mluvčí řetězce Billa Kvetoslava Kirchnerová. Daša Račková, mluvčí Úradu verejného zdravotníctva SR vysvětlovala, že Úrad verejného zdravotníctva považoval za důležité ve vyhlášce zdůraznit, že se nepředpokládá prodej sortimentu, který podle usnesení vlády nepředstavuje sortiment základních potřeb. 

Nahlédněte do obchodů:

Kam patří alkohol?

Výběr žádný, vše zavřené. Celý týden jsem neměla čas nic nakoupit, teď je všechno zavřené a ještě žádný výběr, stěžuje si Petra na profilu slovenského Tesca. Zde se také řeší, kam se zařazuje alkohol, zda mezi potravinové nebo nepotravinové zboží. Slovákům bych pohár od úst nebral. A už vůbec ne na svátky, píše jeden ze zákazníků. Peter mu odpovídá, že je mezi zdravotními potřebami jako první a poslední pomoc.

Podle Petra toto řešení alespoň není diskriminační vůči všem těm malým a zavřeným obchodům. Pokud je povolen pouze prodej potravin a drogerie, potom nechť nemají hypersuper výhody proti domácím obchodníkům, kteří třeba papírnictví nebo hadry prodávat nesmí. Buď všichni, nebo nikdo. To je OK, i když to vypadá pitoreskně, dodává. Tento problém řešili u nás menší prodejci a někteří doplnili sortiment. Na sociálních sítích uživatelé zmiňují především vietnamské obchody, které měly otevřeno i při zákazu. U nás si dali na dveře „prodej roušek a drogistického zboží“ a jsou otevření. Podotýkám, obchod plný oděvů a bot, píše Petra. Někdy jen páskou zahradí určité uličky, a to stačí, uvádí Šárka. Podobnou zkušenost má i Dana: Stačí mít stojan s drogérií, stojan s desinfekcí, stojan s galanterií a máte otevřeno. Viz vietnamské obchody všeho směs. 

Lidi zajímají věrnostní programy i akce

Na Facebooku slovenského Lidlu se Viktorie ptala, jestli se zákaz prodeje bude vztahovat také na příbory, co prodávají za body po dvou eurech, a jestli je plánují prodávat i po zákazu do vyprodání zásob. Řetězec čekal na oficiální znění nařízení a poté odpověděl, že probíhající věrnostní program o příbory trvá do vyčerpání zásob s výjimkou přímého prodeje. Následně tuto informaci přidali také do jejich univerzální odpovědi na dotazy týkající se vyhlášky.

školení-leden22-molín


Autor: Facebook, podle licence: Rights Managed

Odpověď řetězce Lidl na dotazy ohledně nařízení

Dále se množí dotazy, kde koupit zboží, které mělo být tento týden ve slevě. Lidl zákazníky odkazuje na jejich e-shop, ale v něm se všechno zboží nenachází. Jeho rozšíření ani nemají v plánu: Co se týká produktů, které měly být v nabídce pouze v našich prodejnách, nebudou dodatečně přidané do nabídky v našem e-shopu,“ dodávají u vyjádření v komentáři. Proč nejde v e-shopu koupit prostěradla z aktuálního letáku, když není možné je koupit v kamenném obchodě? Píše to brzy dostupné a po kliknutí na požadovaný typ materiálu nedostupné, popisuje Jana. Obchod reagoval tím, že se zboží bohužel vyprodalo příliš rychle a je možné, že byl v nabídce internetového obchodu už dříve než na prodejnách. 

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Vše se dá obejít

Jozef v diskuzi zmínil, že si v Kauflandu v Bratislavě koupil stěrače na auto. Bylo to bez problémů, pásku jsem dal na bok a hotovo. Platil jsem v samoobslužné pokladně, popsal. 

Anketa

Co říkáte na omezený prodej na Slovensku?

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz. Sledujte Janu na Twitteru @firstacka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).