Hlavní navigace

Jednání ČEZ o koupi MUS prý ztroskotala na Tykačovi

21. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle pondělního vydání časopisu Týden ztroskotala jednání energetické společnosti ČEZ o koupi Mostecké uhelné společnosti (MUS) na konci loňského roku kvůli požadavkům finančníka Pavla Tykače. Ten požadoval za svůj 49% podíl v MUS 20 miliard korun. Týden se odvolává na zdroj z vedení společnosti ČEZ.

Tykač koupil svůj podíl v MUS před třemi lety za polovinu. Podle dřívějších informací je ČEZ ochoten zaplatit za celou uhelnou společnost 28 miliard korun a svou nabídku nechce zvýšit. Podle Týdne je Tykačův požadavek logický, neboť jeho vizí je výstavba elektrárny v blízkosti mosteckých hnědouhelných dolů společně s partnerem z energetiky. Tím by se podílel na ziscích z nového zdroje, takže pokud by se měl tohoto cíle vzdát, tak jedině za velkou finanční sumu.

ČEZ má zájem o Mosteckou uhelnou z toho důvodu, aby si zajistil přísun uhlí a mohl tak začít stavět novou uhelnou elektrárnu v Počeradech. Největší zájem má o důl Vršany, neboť zde jsou zásoby uhlí nejméně do roku 2058. Druhý důl ČSA má uhlí jen do roku 2017 při zachování stávajících územních limitů.

MUS vlastní společnost Czech Coal N.V., která je registrovaná v Nizozemsku a kterou kontrolují podnikatelé Antonín Koláček, Luboš Měkota, Petr Pudil a Vasil Bobela. 49% podíl pak vlastní kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investments podnikatele Pavla Tykače.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).