Hlavní navigace

Kdyby se Shakespeare nestal podnikatelem, nikdy by nebyl slavným spisovatelem

10. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Kdyby se Shakespeare nestal v roce 1594 spolumajitelem divadla, zřejmě bychom se o jeho díle dnes ve školách neučili. Čtěte, jak a v čem mu podnikání pomohlo.

William Shakespeare patří bezesporu mezi nejvýznamnější spisovatele historie. Kdyby se však Shakespeare nerozhodl věnovat se i podnikání, nikdy by tak známým a váženým dramatikem nestal, alespoň to tvrdí ve své studie doktor van Es z univerzity v Oxfordu. Zlomovým bodem pro Shakespearovu spisovatelskou kariéru se totiž stal okamžik, kdy investoval do akcií divadla a na rozdíl od jiných dramatiků měl mnohem větší kontrolu nad prezentací svých her.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Shakespeare se původně neodlišoval od dalších spisovatelů té doby. Kromě spisovatelství se věnoval i herectví, jeho díla měla sice potenciál vynést mu slušné zajištění, musel ale počítat s tím, že budou přepisována a měněna dalšími lidmi. Na příkladech rukopisů jiných autorů z alžbětinské éry je vidět, jak moc se původní díla v čase měnily. Mezníkem v Shakespearově kariéře se však stal rok 1594, kdy koupil podíl v mužském divadle lorda Chamberlaina. Šlo o odvážné a bezprecedentní rozhodnutí a Shakespeare si navíc na nákup akcií musel půjčit. Jak ale ukázala následující léta, šlo o správné rozhodnutí.

Pozice spolumajitele divadelní společnosti mu totiž zajistila ve srovnání s jeho literárními současníky jedinečnou pozici. Na akciích divadla rychle zbohatl, což mu dalo mnohem více tvůrčí svobody. Už se nemusel podřizovat rozmarům bohatých sponzorů, kteří umožňovali hraní jeho her do té doby. Shakespeare též získal kontrolu nad provedením svých her. Mohl si vybírat herce a rozvíjet s nimi charakteristiky jednotlivých postav. Shakespeare je známý jako první dramatik s hlubokou a výraznou charakteristikou svých postav a věřím, že vznikla díky tomu, protože měl blízký vztah s herci, řekl van Es pro BBC News.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Shakespeare dokázal psát hry jak pro aristokracii tak pro masy, a to že se diváci na jeho představení vraceli, jen dokládá kvalitu jeho děl. Mezi nejznámější Shakespearovy hry se například řadí Richard III., Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Hamlet, Othello, či Macbeth. Kromě divadelních her též napsal řadu básní a sonetů. Zemřel 23. dubna 1616 a byl pohřben před oltářem v kostele ve Stratfordu dva dny po své smrti.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).