Hlavní navigace

Víte, za co všechno musíte platit koncesionářské poplatky? Poradíme vám

18. 4. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Podnikatelé často zapomínají, že na rozdíl od domácností musí platit za každý televizní či rozhlasový přijímač, který využívají při podnikání. To se týká například autorádií či některých počítačů.

Povinnosti platit koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas se podle odborníků vyhýbá až desetitisíce podnikatelů. V případě neplacení jim přitom hrozí několikatisícová pokuta. Někteří podnikatelé navíc ani nevědí, že poplatky musejí platit například i za autorádia ve firemních vozech či za některé počítače. Oproti tomu je poplatků zproštěn živnostník, který pracuje z domova a přitom poslouchá televizi či rádio. Čtěte více: Hoteliéři budou muset sáhnout hlouběji do kapsy

Poplatky se platí i za nefunkční televize

Platbu koncesionářských poplatků za televizi i rozhlas upravuje Zákon č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. Poplatky platí nejen fyzické osoby, ale též právnické osoby, které vlastní televizní či rozhlasový přijímač a používají je po dobu delší než třicet dní. Jestliže přijímač alespoň 1 měsíc užívá rozhlasový přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba. Mezi domácnostmi a podnikateli však existuje při platbě jeden zásadní rozdíl. Zatímco domácnosti platí pouze jeden televizní a rozhlasový poplatek, přestože mohou mít přijímačů více, podnikatelé platí za každý rozhlasový nebo televizní přijímač, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním.

Měsíční výše rozhlasového poplatku činí 45 Kč, měsíční výše televizního poplatku činí 135 Kč. Pokud na vás televize nebo rozhlas přijde a poplatky opravdu máte platit, musíte se přihlásit do evidence poplatníků a zaplatit poplatek spolu s přirážkou uvedenou ve výzvě, která činí 5000 Kč u rozhlasového poplatku a 10 000 Kč u televizního poplatku. Přirážka se k tomu hradí za každý přijímač, za který nebyla splněna povinnost platit rozhlasový nebo televizní poplatek. V případě několika televizorů pak nejde o malé částky. Čtěte více: Noční můra živnostníků: Advokát České televize opět vymáhá neexistující dluhy.

Poplatky se platí za zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového či televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů. Z hlediska zákona pak nehraje roli, zda si rozhlasový či televizní přijímač upravíte k jinému účelu, poplatky byste měli platit stejně. Funkčnost se neřeší, takže pokud jde třeba o analogový televizor, ke kterému podnikatel nepořídí set-top-box, a analogové vysílání bude vypnuto, i tak musí za daný televizor platit koncesionářský poplatek, doplnil Jan Potůček, šéfredaktor serveru Digizone.cz.

Na bowlingu raději použijte monitory

Právě na skutečnost, že poplatky se mají platit i přijímače upravené k jinému účelu, doplatila minulý rok podnikatelka z Plzně. Ta si pořídila do kavárny jako dekoraci nefunkční televizor. Česká televize (ČT) podnikatelku vyzvala k zaplacení poplatků. Ta to však odmítla a celá věc tak skončila u soudu. Přestože měla podnikatelka prohlášení od prodejny elektra, že televizor od nich přebírala jako nefunkční a určený k likvidaci a správce domu potvrdil, že do kavárny nevede jediný kabel, po kterém by se mohl šířit televizní signál, soud se přiklonil na stranu České televize. Podnikatelka vzhledem k nefunkčnosti televize nebyla ani povinná platit Ochrannému svazu autorskému. Zákonná definice je v tomto směru příliš vágní, domnívá se Pavel Fabian z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Nedávno médii proběhl další podobný případ, kdy Česká televize zažalovala majitele bowlingové herny, který měl nad drahami televizory. Podle majitele sloužily televize pouze k zobrazování výsledků. Soud se však s tímto neztotožnil a dal za pravdu České televizi, jejíž mluvčí prohlásil, že existovaly důkazy, které prokázaly, že v televizi nad dráhami byl puštěný program, a to v době, kdy se nehrálo. V případě bowlingových heren existuje velice snadné řešení. Stačí nad dráhy umístit počítačové monitory. Ty jsou z poplatků vyjmuty, radí Pavel Fabian.

Někdy se platí i za počítač

Podle odborníků musí být u nepoužívané televize jasné, že je zcela nefunkční, tedy že k jejímu zfunkčnění nestačí připojit k ní šňůru s anténou nebo set-top-box. Pro jistotu by však měl být přístroj “vykuchaný”, jelikož zákonná definice je v tomto ohledu široká. Česká televize v souvislosti s případem bowlingu uvedla, že problémům se dá předejít, kdyby byl z přístroje vymontován tuner a podnikatel pak poslal do ČT do třiceti dnů od oslovení čestné prohlášení, že nevlastní televizní přijímač. Rozdíl také panuje v důslednosti přístupu České televize a Českého rozhlasu. V případě rozhlasového přijímače jako prokazatelné dekorace není na placení poplatku lpěno, přestože ze zákona vyplývá, že předmětem poplatku jsou i porouchaná či nezapojená zařízení s rozhlasovým tunerem, uvedl serveru Podnikatel.cz René Zavoral, tiskový mluvčí Českého rozhlasu.

Podnikatelé by si však měli dávat pozor i na to, že poplatky se musí platit i za jiné přístroje než klasická rádia a televize. Co se týče rozhlasových poplatků, jde například i o autorádia či počítače s FM tunerem nebo DVB-T karatou. Jestliže rádio v notebooku posloucháte pouze formou streamovaného vysílání (formou datového toku přes internet), není takový notebook předmětem platby rozhlasového poplatku. Od června 2010 se též poplatky neplatí za mobilní telefony s FM tunerem. Poslední dobou se též zapomíná, že na rozdíl od analogové televize ta digitální šíří zároveň i stanice Českého rozhlasu. Pokud poplatník nemá doma rozhlasový přijímač, stejně musí platit koncesionářský poplatek Českému rozhlasu, protože má doma přijímač (digitální televizor nebo analogový televizor se set-top-boxem), který mu umožňuje poslech stanic ČRo, upozornil Jan Potůček, šéfredaktor serveru Digizone.cz.

Stejně tak by především restauratéři měli myslet na to, že platit se musí i za projektor a plátno, jestliže se na něm sledují třeba sportovní přenosy. Podle Jana Potůčka navíc některé televize požadují za veřejnou projekci další platbu na základě autorského zákona. V případě, že má živnostník veřejnou provozovnu s přijímačem, kam mají přístup zákazníci, musí rovněž platit poplatky. Jedině tehdy, pracuje-li podnikatel z domu, platí jeden koncesionářský poplatek za domácnost jako fyzická osoba, a nezáleží na počtu rozhlasových a televizních přijímačů v této domácnosti. Jiné by to bylo, kdyby přijímače evidoval jako majetek v rámci své živnosti. To by pak zřejmě musel platit za každý takový přijímač, vysvětlil na závěr Potůček. Čtěte více: Neplatíte koncesionářské poplatky za mobil? Pozor na pokutu

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).