Hlavní navigace

Kontrolní hlášení k DPH jsou stále plná chyb. Známe ty nejčastější

25. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V kontrolním hlášení se stále objevuje celá řada nedostatků. Které jsou ty nejčastější? Plátci DPH, poučte se a vyvarujte se tak případným sankcím.

Během třetího červencového týdne (25. července) měla na stole finanční správy přistát už druhá kontrolní hlášení čtvrtletních plátců DPH. Měsíční plátci DPH se museli od začátku tohoto roku, kdy začala tato povinnost platit, poprat s kontrolním hlášením již poněkolikáté. Z již odevzdaných hlášení vyplynulo, že plátci v DPH stále chybují, některé chyby se objevují opakovaně.

Kontrolní hlášení k DPH upravují § 101c až § 101i zákona o DPH.

Nejen administrativní zátěž, jež padá na bedra podnikatelů a která je s vyplňováním kontrolních hlášení k DPH spojena, ale právě také velké riziko chybovosti je cílem kritiky plátců DPH. I přestože chybovost klesla na 1 %, je u kontrolního hlášení riziko nedostatků a chyb poměrně vysoké a stejně tak i sankce, které za nedostatky hrozí. U kontrolního hlášení navíc nefunguje pětidenní ochranná lhůta jako v případě přiznání k dani z přidané hodnoty, říká Andrea Kleinová z účetní a auditorské společnosti BakerTillyale.

Podnikatel.cz o častých chybách v kontrolním hlášení informoval již na konci února. Chyby, které jsou v článku zmíněny: Máte poslední den na podání prvního kontrolního hlášení. Známe nejčastější chyby, se objevují i pět měsíců poté.

Chybějící ID datové schránky nebo e-mail 

Tato chyba je jednou z nejfrekventovanějších. Jedna z těchto náležitostí musí být vždy povinně uvedena. Podnikatelé také chybují v nesprávném nebo chybějícím daňovém identifikačním čísle odběratele nebo dodavatele. Týká se to těch, kteří používají tzv. skupinové DIČ nebo jejich DIČ z jiného důvodu neodpovídá jejich IČ. Objevuje se také špatně napsané nebo zcela chybějící číslo finančního úřadu. Takto chybná kontrolní hlášení nemůže finanční správa zpracovat a plátce DPH obdrží výzvu k opravě, upozorňuje Kleinová.

Nepřesnosti u evidenčního čísla dokladů

Podnikatelé také chybují v uvádění přesných čísel evidenčních dokladů. Doklady totiž velice často obsahují kromě výše zmíněných čísel také další typy údajů, ať se jedná o písmena či speciální znaky jako třeba pomlčka, s nimiž si každý systém poradí po svém a řada z nich pak uchovává pouze číselnou část dokladů.

Zapomenutí faktury

Podnikatelé zapomínají zahrnout některé položky do kontrolního hlášení. V případě, že plátce DPH nějakým nedopatřením zapomene dát do kontrolního hlášení vydanou fakturu, musí podat následné nebo opravné kontrolní hlášení k původnímu období, do kterého daná faktura spadá, uvádí Andrea Kleinová a dodává: V obou případech se pak v kontrolním hlášení uvádějí veškeré údaje z daného měsíce, tedy nejen opravovaná část. V tomto případě je pak také nezbytné podat i odpovídající opravné či dodatečné přiznání.

Doporučení Finanční správy ČR

Jestliže plátci DPH využívají pro podání účetní program, finanční správa doporučuje, aby před samotným odesláním hlášení ověřili, zda formát kontrolního hlášení neobsahuje chyby struktury, které způsobí nemožnost jeho načtení do informačního systému správce daně. Kontrolu i odeslání kontrolního hlášení mohou provést jednoduše prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), dostupné na Daňovém portále Finanční správy ČR (www.daneelektronicky.cz). Tato aplikace zabezpečí ověření správnosti formátu a struktury datové zprávy, uvedla už dříve Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství ČR.

Novela zákona o DPH, která teď čeká na podpis prezidenta, zmírňuje sankce a pokuty za nedostatky v kontrolním hlášení k DPH. Aktuální znění novely čtěte v článku: Sněmovna odklepla zmírnění sankcí u kontrolního hlášení, bude platit zpětně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).