Hlavní navigace

Kontrolní hlášení podáte i přes datovou schránku, která se vyplatí kvůli pokutám

3. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Přes datovou schránku podáte i kontrolní hlášení. Kdo schránku nemá, měl by zvážit její zřízení. Kvůli nastavení sankčního režimu se totiž vyplatí.

Kontrolní hlášení k DPH půjde podávat i skrze datové schránky, server Podnikatel.cz o tom ujistilo Generální finanční ředitelství (GFŘ). Problém by neměl být ani ve velikosti podání, jelikož ministerstvo vnitra už požádalo o uveřejnění vyhlášky, která zvyšuje možnou velikost datové zprávy z 10 na 20 MB.

Čtěte také: 5 problémů, které se pojí s kontrolním hlášením

Kontrolní hlášení podáte i přes datovou schránku

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Zákon říká, že kontrolní hlášení lze podat pouze elektronicky na elektronickou adresu podatelny zveřejněnou správcem daně ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně způsobem umožňujícím dálkový přístup. Pokud je kontrolní hlášení podáno prostřednictvím datové zprávy vyžadující dodatečné potvrzení, musí být potvrzeno za podmínek uvedených v daňovém řádu ve lhůtě pro podání kontrolního hlášení. Ačkoli je elektronická adresa podatelny něco jiného než adresa datové schránky, kontrolní hlášení půjde podat i přes datovou schránku. Finanční správa bude akceptovat podání, došlá prostřednictvím datové schránky, pokud bude splňovat podmínky na formát a strukturu, potvrdila serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí GFŘ.

Kontrolní hlášení upravují § 101c až § 101i zákona o DPH.

Jak upřesnilo serveru Podnikatel.cz GFŘ, kontrolní hlášení půjde tedy podat dvěma způsoby:

  • prostřednictvím Daňového portálu – aplikace Elektronická podání pro Finanční správu ČR (EPO) – zde s autentizací subjektu pomocí: ZAREP, nebo identifikace, s níž se lze přihlásit do datové schránky podatele, nebo s využitím tzv. E-tiskopisu generovaného aplikací EPO. E-tiskopis bude muset být doručen správci daně (FÚ) nejpozději v termínu pro podání KH (tj. do 25. dne v daném měsíci pro podání)
  • Datovou schránkou – kde přílohou bude příslušné podání KH ve formátu a struktuře XML (dané právě dokumentací k aplikaci EPO). K dispozici je na webu finanční správy již dnes a od 1. ledna 2016 také na Daňovém portálu.

Limit pro datovou zprávu se zdvojnásobí

Původně mělo být podání umožněno jen skrze Daňový portál, a to i proto, že limit datových zpráv u datových schránek není dostačující. To by se však brzy mělo změnit. Ministerstvo vnitra již předložilo vyhlášku, která zvyšuje maximální velikost datové zprávy dodávané do datové schránky na dvojnásobek, tedy na 20 MB. Podle zjištění předkladatele by datová zpráva obsahující daňové podání dodávaná do datové schránky neměla přesahovat až na mimořádné výjimky velikost 20 MB. Z tohoto důvodu se navrhuje navýšení velikost datové zprávy dodávané do datové schránky z 10 MB na 20 MB, vysvětlovalo ministerstvo v důvodové zprávě. Vyhláška bez problémů prošla připomínkovým řízením a ministerstvo již minulý týden požádalo o její zveřejnění ve Sbírce zákonů. Vyhláška nabude účinnosti 1. ledna 2016.

Čtěte také: Přiznání k DPH a kontrolní hlášení půjde posílat do datovek, zvýší se limit

Kvůli kontrolním hlášením by plátci DPH – fyzické osoby měli zvážit, zda si nezřídit datovou schránku. Ne ani tak kvůli tomu, že skrze ní budou moct hlášení podat, jako kvůli tomu, že případné výzvy od finančního úřadu ke kontrolnímu hlášení jim budou chodit právě do datové schránky. V případě datové schránky totiž dochází k doručení okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky. Pokud se oprávněná osoba nepřihlásí během 10 dnů po odeslání, dojde k tzv. doručení fikcí (§ 47 odst. 2 daňového řádu). Jakmile ale datovou schránku plátce DPH nemá, bude mu finanční úřad posílat případné výzvy na e-mailovou adresu, kde se výzva považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně. Na reakci pak máte v obou případech 5 dní od doručení výzvy. Pokud ale máte datovou schránku, díky doručení fikcí můžete získat 10 dní navíc.

školení červen - novinky

Čtěte více: Kontrolní hlášení lze podat včas, mít správně a stejně dostat pokutu 30 tisíc Kč

Otestujte si podání již nyní

Před pár dny též finanční správa dala k dispozici na otestování formulář Kontrolní hlášení DPH. Testovací server Daňového portálu je dostupný na adrese http://mfwwwit-1.mfcr.cz. Podání učiněná na tomto serveru nejsou odesílána na cílové finanční úřady, lze tedy činit a odesílat jakákoli podání. Na titulní straně Daňového portálu (testovací prostředí) klikněte na odkaz „Elektronická podání pro Finanční správu“ a dále pak na odkaz „Elektronické formuláře“. Komunikace je šifrovaná pomocí samopodepsaného SSL certifikátu. Upozornění na nedůvěryhodné připojení proto ignorujte. Podání Kontrolního hlášení DPH lze na testovací server odesílat i ze SW třetích stran na Společné technické zařízení správce daně (testovací prostředí), vysvětluje finanční správa.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).