Hlavní navigace

Koruna se dnes propadla na tříleté minimum. Posilovat by dle analytiků měla až v druhé půli roku

16. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna v posledních týden výrazně oslabuje k euru i dolaru. Euro je podle kurzu České národní banky (ČNB) možné nakoupit za 29,14 korun a dolar za 22,82 korun. Česká měna padá díky klesající důvěře investorů, kteří ji nyní vyprodávají. Od druhého pololetí by však podle analytiků mohla česká měna zase posilovat.

Česká koruna oproti rekordnímu posilování v létě, nyní prudce klesá. Euro podle kurzu ČNB možné koupit za více než 29 korun, dolar pak téměř za více než 22 korun. Propad měny způsobuje pokračování výprodejů koruny investory. Ti ji spojují do souvislosti s polskou, rumunskou či maďarskou měnou. S regionálně blízkými zeměmi, které se nyní potýkají s vysokou úvěrovou aktivitou, uvedl pro server Podnikatel.cz David NavrátilČeské spořitelny s tím, že koruna na to nyní zbytečně doplácí. Mezi další faktory patří podle Navrátila i zajišťování importérů proti dalšímu oslabování koruny, což nutí banky vyprodávat korunu a nakupovat například euro. Firmy, které vyvážejí a dříve se zajišťovaly proti posilování, teď tak samozřejmě nečiní.

Předpokládám, že by koruna mohla oslabovat až na hranici 29,5 korun za euro, uvedl dále pro server Podnikatel.cz Navrátil. Při výraznějším oslabení bych pak očekával intervenci centrální banky, doplnil ještě. Do budoucna by podle něj měla koruna začít posilovat ve druhé polovině letošního roku až na 26 korun za euro.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).