Hlavní navigace

Kupte si reklamu v regionální televizi. Argumenty pro jsou víc než silné

19. 6. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Televizní reklama už dávno není jen pro nadnárodní řetězce a velké značky. Profitovat z ní může i obyčejný živnostník nebo malá firma. A to za slušné peníze.

Podnikáte a ještě nemáte reklamu v televizi? Proč? Je nejvyšší čas to napravit. Díky digitalizaci a rozvoji televizního trhu je televizní reklama dostupná i pro menší firmy. Samozřejmě není v možnostech všech firem zaplatit si reklamu na největších televizních stanicích, u firem bez regionálního přesahu by to ostatně ani nebylo efektivní, ale je poměrně dostupné koupit si reklamu na lokálních televizních stanicích. Ačkoli k nim máme předsudky a stále ještě odsuzujeme jejich kvalitu, tyto stanice jsou plně profesionální a v současné době prodělávají velkou evoluci. České regionální televize mají našlápnuto do etapy, v níž už jsou ty německé, rakouské, italské nebo polské. Jsou běžnou součástí trhu i media mixů.

Má cenu do reklamy na regionálních televizích investovat? Kdo se na tyto televize dívá? Tyto stanice mají v regionech velmi silné pozice. Tamní obyvatelstvo je totiž zvyklé aktivně se zajímat o zprávy ze svého okolí a sledovat pořady na ně zaměřené. Výjimkou jsou jen Praha a střední Čechy, kde je zájem spíše o centralizované a celostátní informace. Například západočeská ZAK TV má weekly reach ve skupině 15+ 266 000. Její sledovanost je tedy stejná jako celoplošné ČT24 a dokonce strčí do kapsy kanály ČT Sport, Prima Cool nebo Prima Love. Ukázal to výzkum MEDIASEARCH. A kdo je typický divák regionální televize? Je to muž ve věku 40 až 59 let s nadprůměrným vzděláním a regionální televizi sleduje především odpoledne v době od 16:00 do 19:00. To je zajímavé především pro podnikatele z blízkého okolí, ale dnes už dokonce i pro národní společnosti.

Vyberte podle regionu či tématického zacílení

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Regionální televize mají jednu obrovskou výhodu, a to regionální zacílení. Inzerent díky tomu může oslovit jen diváky ze svého okolí, s větší afinitou (poměr diváků dané cílové skupiny klienta vůči celé TV populaci) a s větším a opakovaným zásahem na požadovanou cílovou skupinu. Výhody televizní regionální reklamy spočívají nejen v cenové dostupnosti, ale také v cíleném oslovení regionálních diváků na divácky silném médiu, které nabízí zvukem i obrazem regionální zpravodajství, magazíny a pořady zaměřené na události „u nás doma“. Tedy informace, které lidé nenaleznou na celoplošných televizních stanicích, uvádí Magdalena Veselá, jednatelka společnosti TV MORAVA. Spoty, sponzoringy, teleshoppingy nebo celé pořady jsou v regionálních televizích připravovány na míru pro každého jednotlivého klienta z řad živnostníků, středních i velkých firem. Vše s ohledem na ekonomické možnosti klienta. Menší televize mají loajální a aktivní diváky a reklama v těchto televizích je obecně vnímána lépe než reklama v celostátních stanicích, a to právě díky regionální modulaci, respektive blízkosti k divákovi. To je podle mě hodně zajímavé pro jakoukoliv firmu, doplňuje Viktor Nový, výkonný ředitel ZAK TV.

Kromě regionálních stanic zaměřených na lokální zpravodajství pak existují i malé specializované kanály zaměřené například na vaření, historii, sport, hudbu a podobně. Každý si tak může vybrat podle toho, jaký kanál nejvíce odráží požadavky jeho potenciálních zákazníků a koresponduje s jeho produkty či službami. Tím, že specializované kanály se soustředí na diváka, který je opravdový fanoušek žánru, je často cílená reklama mnohem efektivnější než reklama na celoplošných televizích. Tématické kanály mají velmi dobře zpracovaný profil svého diváka a reklama tak komunikuje jasně s člověkem, který se o dané téma zajímá, vysvětluje Michaela Rozmarová ze společnosti Axocom, která zastupuje například kanály Mňam TV, Nickelodeon, History nebo MTV.

Opomenout bychom neměli ani celoplošné stanice typu Fanda, Smíchov nebo Telka. Patří do skupiny Nova a ta prodává reklamu v reklamním balíčku, který obsahuje všechny TV stanice z jejího portfolia. Podíl televizí odpovídá síle jejich mediálního zásahu. Rozložení reklamy je tedy 80 % reklamy na TV Nova, 14 % na Nova Cinema a 6 % se dělí libovolně mezi televize Fanda, Smíchov a Telka. Letošní novinkou v rámci obchodní politiky je ale ještě možnost nákupu takzvaného garantovaného zásahu, kdy není klientovi garantováno rozložení stanic, ale rovnou už mediální výsledky, které skupina Nova naplánuje a doručí. Menší tematické stanice typu Fanda nebo Smíchov mají oproti plnoformátovým televizím na trhu výhodu v podobě vysoké afinity především na mladé publikum. Fanda je navíc daleko více než ostatní stanice orientován na mužské publikum, říká Jan Vlček, obchodní ředitel skupiny Nova.

Psali jsme: Reklamu v regionálním rádiu zaplatí i malá firma. A vyplatí se

Jeden spot pořídíte i za cenu obědového menu

Inzertní možnosti televizí jsou velmi pestré. Může se jednat o klasické spoty, ale také sponzoring, teleshopping, product placement, branding pořadů, soutěže a tak dále. Reklamu v drtivé většině prodává agentura Czech Regio TV, která sdružuje reklamní prostor v největších regionálních televizích. Díky tomu dokáže tato agentura větším zákazníkům s vícekrajovou nebo celostátní působností nabídnout televizní reklamu v jednom nebo ve třech krajích a v každém vysílat jiný reklamní spot, například s regionální specifikací. Podle Nielsen Admosphere/MediaResearch dosahuje CRTV týdenní reach okolo 1,7 milionu diváků ve věkové skupině 15+, což je velmi konkurenceschopné číslo.

Menší regionální stanice nabízejí i možnost vyrobení spotu. Mají na to i speciálně vyčleněné týmy, které mají s výrobou reklamy zkušenosti a dokážou klientovi poradit. O tom, že tato služba je využívána, svědčí to, že 80 % reklamy na západočeské ZAK i jihočeské JTV pochází z vlastní produkce. A má to i finanční výhody. Pokud si zákazník koupí vysílací čas, má zvýhodněnou cenu za výrobu spotu. To je důležitý faktor, protože klienti regionálních televizních stanic mívají omezené rozpočty, většinou od 30 000 do 150 000 korun. Nemohou si proto dovolit dát většinu budgetu na výrobu a nemít z čeho zaplatiti vysílací čas. Je jasné, že za 10 000 korun nikdo nemůže čekat reklamní spoty, které běžně stojí stonásobek. Naštěstí se situace konečně zlepšuje a přibývá zákazníků, kteří jsou ochotni do výroby investovat mnohem více než v minulosti. Díky tomu se nám v posledním roce daří zlepšovat kvalitu vlastní produkce a některé naše spoty zákazníci používají už i celorepublikově, což nás samozřejmě velmi těší, dodává Viktor Nový.

Co se týká cen, ty se pochopitelně různí, jsou závislé na mnoha faktorech a není možné je srovnávat. Dále uvedené informace jsou tedy alespoň pro představu a důkaz toho, že televizní reklamu si mohou dovolit i malé firmy nebo živnostníci. TV MORAVA nabízí odvysílání 24 půlminutových spotů denně za 1200 korun. Za jeden odvysílaný spot klient zaplatí jen 50 korun. V případě, že reklamní spot bude mít jinou stopáž, cena se násobí koeficienty. Sponzoringy pořadů a teleshopping vysílané opět 24krát denně vychází na 2400 korun, uvádí Magdalena Veselá. Na Mňam TV vychází jeden klasický spot na 8000 korun v prime time a vysílání mimo hlavní vysílací čas pak o 2000 korun levněji.

Na západočeské televizi ZAK například zadavatel reklamy zaplatí za dvoutýdenní kampaň 36 960 korun bez DPH. Za tuto cenu získá 15 sekund reklamního času a jeho spot bude odrotován 336krát. Podle vedení televize se tato cena vyplatí s ohledem na to, že reklama může oslovit přes 330 000 diváků ze západních Čech. Složitější podmínky pak jsou ve skupině Nova. Základní cena 30 sekundového reklamního spotu v prime time je na stanicích skupiny 20 475 korun za 1 GRP (cena za oslovení 1 % lidí ve věku 15 – 54 let). Záleží ovšem i na měsíci komunikace, ty jsou cenově odstupňované. Cenové zvýhodnění lze získat například včasným podpisem.

Dále čtěte: Hledáte zákazníky? Oslovte je pomocí kinoreklamy, není jen pro velké firmy

Reklamu nezkoušejte, jděte do ní s důvěrou a zapálením

Televizní reklama samozřejmě není samospasitelná a měla by se stát součástí marketingového mixu. Délka kampaně je vždy závislá od produktu či konkrétní nabídky. U krátkodobých kampaní cílených na časově omezenou nabídku jde minimálně o týden. Nelze ale obecně říci, jak dlouho by reklama měla běžet, protože reklamní spoty mají různý dosah podle toho, o jakou stanici se jedná a v jakou hodinu reklama běží, čili jak velké publikum reálně daný pořad zasáhne. Záleží vždy na konkrétním cíli klienta. Na základě tohoto cíle se pak vytvoří mediaplán s konkrétním spotlistem, tedy výčtem reklamních breaků, u kterých bude spot umístěn, aby sdělení pokrylo jeho požadovaný okruh potencionálních spotřebitelů co nejšířeji a zároveň efektivně. Například i ten nejlepší pořad pro klienta nemá smysl dávat do media plánu několikrát, neboť by takto klient oslovoval stále stejné publikum. Spotlist je tak vždy tvořen spektrem několika pořadů, které se z pohledu zásahu vhodně doplňují, vysvětluje za Novu Jan Vlček.

Pokud se podnikatel rozhodne pro televizní reklamu na regionální stanici, měl by si být jejím účinkem jistý a nepodceňovat ji. Není nic horšího, než tuto formu komunikace jen tak zkusit. Pak jsou to vyhozené peníze. Marketing funguje všude stejně. Reklama se nedá zkoušet, reklama se musí dělat. Když se podnikatel celý rok marketingu nevěnuje, a pak si myslí, že mu jeden týden propagace formou televizní reklamy způsobí větší prodeje, tak se většinou spálí, a pak to dává za vinu nám. Respektive to vyjít může, a často i vyjde, ale nikdy se nedá s jistotou predikovat nějaký rozumný výsledek kampaně. Myslím si, že pouze průběžnou komunikací lze dosáhnout požadovaných úspěchů, upozorňuje Viktor Nový, výkonný ředitel ZAK TV.

Takzvané výstřely do tmy jsou podle něj k ničemu. Proto je smutné, že jsou regionální televize stále ještě podceňovány a dělají se na nich spíš kratší kampaně. Standardem by v českých podmínkách měly být alespoň dvoutýdenní kampaně. Dobře fungují celoroční balíčky, kdy si zákazník za zvýhodněnou cenu koupí alespoň 10 týdnů a čerpá je podle svých potřeb v průběhu roku.

A nakonec se vraťme k informaci, která zazněla v úvodu. Ve většině republiky se lidé zajímají především o místní dění kolem nich. Pokud tedy o reklamě v regionální televizi stále ještě pochybujete, tak vězte, že má ještě jeden velký bonus. Naprostá většina diváků ji nebere jako oddechový čas pro vykonání potřeby nebo doplnění misky brambůrky. Díky tomu, že je reklama místní, lidi baví a zajímá. Informace o produktech a službách z jejich okolí proto sledují se stejným zájmem jako další program.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).