Hlavní navigace

Hledáte zákazníky? Oslovte je pomocí kinoreklamy, není jen pro velké firmy

3. 2. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Máme pro vaše podnikání několik tipů – vyzkoušejte některou z méně tradičních forem reklamy. Třeba právě kinoreklamu.

Kinoreklama může být zajímavým doplňkem komunikačního mixu nejenom pro velké firmy s bohatými rozpočty, ale i pro menší podnikatele v lokálním měřítku.

Za rozumnou cenu přitom nabízí až neskutečnou efektivitu. Renáta Ben, šéfka agentury New Age Advertising pro Česko a Slovensko, která prodává reklamu do kin Cinema City, odkazuje na studii Digital Cinema Media, která na vzorku 1200 lidí porovnávala kampaně probíhající v kinech a televizi. Reklamní spoty uvedené v kinech byly osmkrát účinnější než v televizi, říká paní Ben.

Čtěte také: Udržet zákazníka v e-shopu vyjde levněji, než si „pořizovat“ nového


Autor: 329515

Zajímavý je i souběh kampaně na stříbrném plátně současně s televizní obrazovkou. Průzkumy ukazují, že spojení kinoreklamy s televizní kampaní je o 113 procent efektivnější, než v případě využití pouze televize, říká Pavel Vrzala, obchodní ředitel a jednatel společnosti Visia cinema zastupující téměř stovku kin po celé republice. Televizní reklama je ale řešením spíše pro velké klienty.

Kino za desítky tisíc…

Naopak kinoreklama může být řešením i pro menší podniky. Cena reklamy na plátně se pohybuje v řádu statisíců, v případě kratší kampaně se dá dostat i pod sto tisíc korun, říká sice Renáta Ben, současně ale dodává, že se vždy snaží připravit rozpočet pro každého klienta na míru.

Podle Alžběty Macolové, ředitelky konkurenční firmy CineXpress, která prodává reklamu v multikinech CineStar, je možné uskutečnit kampaň i v řádu desítek tisíc korun. Zásah jednoho diváka se může pohybovat v ceně 1,50 až dvě koruny bez DPH u třicetisekundového spotu. U kratších spotů může být cena i nižší, potvrzuje paní Macolová.

Pokud se jedná o lokálního klienta, zásah cílové skupiny ve městě jeho působnosti vyjde řádově na tisícikoruny, dodává pan Vrzala, šéf firmy zastupující lokální kina. Výhodou kinoreklamy je totiž možnost vybrat si pro svoji propagaci třeba i jediné kino.

… i za stovky korun

Navíc reklama v kině nemusí mít jen podobu spotu promítaného na plátno, ale může mít i podobu „off-screen“ kampaně. Typickými představiteli takových kampaní je například vystavení automobilu ve vybraných multiplexech, polepy zrcadel, promo stánky v prostorách kina, sampling neboli rozdávání propagačních letáků či vzorků inzerovaného produktu a další, vyjmenovává Renáta Ben. V takovém případě si podnikatel vystačí i s investicí v řádu několika stokorun týdně v rámci jednoho multikina.

Mohlo by vás také zajímat: 1500 za den, to je cena malého stánku v obchodním centru. Vyplatí se to?

Proč může být reklama v kině hodně účinná si dovede představit každý, kdo aspoň jednou za čas do kina zajde. Divák přichází odpočívat a dobře se bavit, říká Alžběta Macolová. Díky obrovskému plátnu dostává divák zásah jako nikde jinde. Průzkumy potvrzují, že si poté informaci v sobě dlouho nese, dodává Pavel Vrzala.

Efektivitu kampaně je podle odborníků možné znásobit různými triky: už u pokladny dostane divák vzorek výrobku jako dárek ke vstupence, uvnitř kina si může zahrát soutěž a dostane letáček, nebo odešle soutěžní SMS a pak samozřejmě vidí spot na plátně.

Zákazníky najdete i s knížkou

Kinoreklamě je v principu blízko inzerce na stránkách knih. Nejčastěji jde o odbornou literaturu, může jít ale i o knižní zpracování populárního filmu či seriálu nebo třeba kuchařku.

Čtěte také: Kde není zákazník, není byznys. Oslovujte je efektivně

Velkou výhodou je zacílení a opakovaný zásah potenciálních zákazníků. Mezi výhody inzerce v knize patří velmi kvalitní cílová skupina a její jasná identifikace, vysoká účinnost díky velké viditelnosti v knize a díky dlouhodobému a opakovanému působení inzerce, uvádí například Iva Volfová, manažerka propagace a public relations nakladatelství Grada Publishing.

Na rozdíl od prodejců kinoreklamy ale nakladatelé nenabízejí konkrétnější údaje o efektivitě knižní reklamy. Inzertní partneři se vracejí a opakovaně inzerují, říká nicméně Volfová. Právě Grada vydává desítky odborných knih z nejrůznějších oborů a je známá tím, že se prodejem reklamního prostoru ve svých knihách dlouhodobě zabývá.

Skeptičtější k takové formě propagace je Lubomír Filipec z obchodního oddělení nakladatelství Management Press. Naši čtenáři jsou v byznysu tak zběhlí, že reklamu v knize přelétnou jako jakýkoli inzerát v novinách, míní zkušený obchodník. Nicméně i on přiznává, že inzerce v knihách může sloužit i jako služba čtenářům. Pokud třeba vydáváme knížku o koučování, kontakt na koučink centrum je pro čtenáře užitečný, přiznává Filipec.

Zjistit konkrétní cenové podmínky je složitější. Grada uvádí, že orientačně se cena pohybuje mezi dvanácti až sto tisíci korun, v závislosti na formátu a provedení knihy a umístění reklamy. Už z toho je vidět, že existuje poměrně široká možnost vyjednávání. Pokud navíc nakladatel standardně inzerci neprodává, znamená pro něj jakákoli dohodnutá cena za reklamu snížení nákladů na výrobu knihy.

Podle Magdalény Deiml, vedoucí marketingu a public relations knižní divize Mladé fronty, funguje kniha také jako zajímavá forma sponzoringu. Firma nebo podnikatel může v rámci budování image finančně podpořit knihu, a tím spojí svoje jméno s uvedením zajímavého projektu do života. Může také získat určitý počet výtisků, které může použít jako firemní dárky, vysvětluje paní Deiml.

Lidi baví soutěže a kupóny

O tom, že zákazníci rádi soutěží, asi není třeba nikoho dvakrát přesvědčovat. Tak proč toho nevyužít i k získávání nových zákazníků?

Uspořádat soutěž ve vlastním obchodě, na webu nebo facebooku je samozřejmě fajn, ale s velkou pravděpodobností se tam o ní dozví stávající klienti. Existuje přitom nenáročný způsob, jak ji rozšířit i dál. Na internetu existuje hned několik speciálních portálů, které nabízejí nejrůznější soutěže.

Čtěte také: Držte fanoušky své firmy na Facebooku soutěžemi. Poradíme, jak na ně

Oproti situaci před dvěma až třemi roky jich trochu ubylo, ale soutěží se o hodnotnější ceny, shrnuje Petra Vymětalová provozující stránku České-soutěže.cz. Velkou změnou podle ní je, že dneska firmy nad principy soutěže víc přemýšlejí, snaží se, aby se soutěž nemíjela s cílovou skupinou. Například sportovní e-shop dneska už nenabízí jako odměny tablety, ale sportovní vybavení, uvádí příklad.

Samotnou soutěž můžete na webu zveřejnit zdarma, pak ale riskujete, že se o ní dozví jen náhodní návštěvníci. Zadavatel ale může svoji soutěž zvýraznit zaplacením zhruba pětisetkoruny – cena přitom s přibývajícími týdny kampaně klesá. Soutěže dneska hodně využívají i začínající firmy, dodává Petra Vymětalová.

Kromě soutěží mají lidé rádi i slevové kupóny. I to je cesta, jak se zviditelnit. Například GE Money Bank provozuje věrnostní program Bene+, v rámci kterého klienti vybírající peníze z bankomatu mohou čerpat nejrůznější výhody.

Aktuálně bankomaty rozdávají například kupóny na dvacetiprocentní slevu portských vín. Loňská zkušenost ukázala, že nám tato spolupráce zvedla obrat, potvrzuje Ludmila Kubíčková, jednatelka dobříšské vinotéky Likor. Kupóny vydávané bankomatem jsou hezkou ukázkou, jak poměrně nevysoká investice může mít vliv na budoucí obrat. Podstatné pro nás je, že zapojení do programu nám přivede zákazníky, kteří by k nám normálně třeba ani nepřišli, vysvětluje paní Kubíčková.

Autor článku

Většinu profesního života je rozkročený mezi obchodem a marketingem či jako psavec, ať už jako novinář, jako bloger nebo jako copywriter.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).