Hlavní navigace

HN:V Lovosicích se má zkušebně vyrábět biopalivo druhé generace

18. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Lovosicích na Litoměřicku se má na zkoušku vyrábět biopalivo druhé generace. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Závod, který se bude terpve stavět, by podle deníku provozovalo neziskové konsorcium. Členy konsorcia budou zemědělské a výzkumné ústavy, Svaz chemického průmyslu i státní podnik Lesy České republiky.

Lovosická továrna by měla při spalování dřeva a zemědělského odpadu produkovat kromě biopaliva byla také elektřinu. Ano, spolupracujeme na tom s ministerstvem zemědělství, řekl deníku šéf Čepra a prezident Svazu chemického průmyslu Pavel Švarc. Podle něj by nová biopaliva měla při spalování v autech několikanásobně menší emise. A díky využití odpadního dřeva by se nemuselo odsávat z trhu tolik obilí, takže by klesl tlak na ceny potravin. O druhé generaci biopaliv se uvažuje jako o alternativě těch současných, která se vyrábějí ze zemědělských plodin.

Na rozjezd továrny je potřeba 300 milionů korun. Prodejem tepla a elektřiny se náklady na provoz zaplatí jen částečně, další peníze bude muset vložit stát a část se bude hledat v Bruselu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).