Hlavní navigace

Mají vám vrátit na daních? S přiznáním počkejte do února

18. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Jestliže vám v daňovém přiznání vyjde přeplatek, počkejte s jeho podáním ještě několik týdnů. Jinak budete muset o vrácení přeplatku žádat znova.

Nenechávejte vše na poslední chvíli, zní častá rada. I opačný přístup, tedy vše zařídit s dostatečným předstihem, má však občas trhliny. Ukázkovým příkladem, kdy se přílišná rychlost plnění svých povinností nevyplácí, je daňové přiznání u daně z příjmů a případný přeplatek. Jestliže vám vyjde v daňovém přiznání přeplatek a přiznání podáte před 6. únorem, budete si muset o vrácení peněz zažádat ještě jednou.

Termíny pro daňové přiznání

Na podání daňového přiznání k dani z příjmů mají podnikatelé ještě dost času. Stejně jako v minulém roce platí termíny 1. dubna (v případě OSVČ bez daňového poradce) a 1. července (v případě OSVČ s daňovým poradcem). V roce 2012 jsou navíc oba tyto dne neděle, podnikatelům se tak limitní termín pro podání daňového přiznání posouvá na pondělí 2. dubna a pondělí 2. července. K těmto lhůtám navíc existuje tzv. “pětidenní doba hájení”, kdy podnikatelům nehrozí ze strany berňáků žádné pokuty. Sankce začínají nabíhat až šestý pracovní den. OSVČ bez daňového poradce tedy mohou podat přiznání bez pokut ještě v úterý 10. dubna (9. dubna je Velikonoční pondělí). OSVČ s poradcem mají hraniční termín ve středu 11. července.

Pokud podnikateli v daňovém přiznání vyjde, že by měl daň doplatit, platí pro úhradu rovněž termín 1. dubna (letos 2. dubna) a 1. července (letos 2. července). Také v tomto případě platí jistá beztrestná doba, o kterou se můžete opozdit. Na rozdíl od přiznání však začínají úroky z prodlení nabíhat už pátým dnem po termínu. Pokud se jim chce podnikatel vyhnout, měl by zajistit, aby nejpozději v pátek 6. dubna (úterý 10. července pro OSVČ s daňovým poradcem) měl finanční úřad peníze na účtu. Jestliže plánuje doplatek uhradit převodem či složenkou, měl by to udělat alespoň o den dříve. Čtěte více: Komplexní kalendář daní a pojištění pro OSVČ

Máte přeplatek? S přiznáním ještě počkejte

Složitější situace však pro podnikatele nastává v případě, pokud jim vyjde v přiznání vyjde přeplatek a stát by jim měl peníze vrátit. Přeplatky totiž finanční úřad vyplácí pouze na základě písemné žádosti o vrácení přeplatku, která je součástí vyplněného daňového přiznání. Přeplatek lze podle § 155 daňového řádu buď použít na doplatek jiné daně, nebo vrátit podnikateli. Jestliže chce podnikatel přeplatek vrátit, musí být nejméně 100 korun. Přeplatek se obecně vrací do 30 dnů ode dne obdržení žádosti.

Daň je dle zákona splatná ve lhůtě 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období (pokud bylo daňové přiznání podáno opožděně, je vyměřena až k datu, kdy správci daně skutečně přiznání došlo). Finanční úřad pak může dle daňového řádu vyměřit daň nejdříve k poslednímu dni lhůty pro podání daňového přiznání, tedy k 2. dubnu 2012. Žádosti o vrácení přeplatku však úřady přihlíží jenom tehdy, pokud existuje vratitelný přeplatek do 60 dnů ode dne podání žádosti. Ta sice tvoří součást daňového přiznání, úředníci k ní však přistupují jako k samostatnému podání. A tady je ono pověstné “jádro pudla”. Pokud podáte přiznání příliš brzy, finanční úřad nevezme žádost o přeplatek v potaz a budete muset podat žádost ještě jednou.

Pokud jste tedy rozhodli, že letos své povinnosti sfouknete vůči státu již v lednu, může vám to paradoxně přidělat administrativu. Berňák sice přijme přiznání ihned, daň však vyměří až k 2. dubnu. Tím vám nemůže vrátit přeplatek, jelikož nebyla daň vyměřena do 60 od podání žádosti (daňového přiznání). Pro ty, které prostě zajímá, dokdy raději přiznání nepodávat, máme datum 6. února. Před tímto datem bude vaše žádost o vrácení přeplatku zamítnuta. Čtěte více: Zmatky z daňového řádu. O přeplatek z přiznání podaného v lednu musejí poplatníci žádat znova

Jak na přeplatek u zdravotka a sociálka

Přeplatek může podnikateli vzniknout i u zdravotního a sociálního pojištění. Jak Česká správa sociálního zabezpečení, tak i zdravotní pojišťovna by přeplatek měly vrátit do jednoho měsíce od podání přehledu o příjmech a výdajích za poslední rok. Co se týče termínů pro odevzdání přehledů, pro obě pojištění platí shodný termín, konkrétně jeden měsíc od doby, kdy měl podnikatel podat daňové přiznání. V případě OSVČ bez daňového poradce jde o 2. května a u OSVČ s poradcem má čas do 2. srpna. Jestliže však využíváte služby daňového poradce, musíte tuto skutečnost doložit do konce dubna ČSSZ a zdravotní pojišťovně.

účto únor klímová

Jestliže vám na pojistném nevyjde přeplatek, ale naopak musíte doplácet, potěší vás zajisté letošní novinka, kdy se sjednotily termíny pro doplatky u obou pojistných. Ještě v roce 2011 platily pro obě pojistné rozdílné lhůty. Termín pro uhrazení zdravotního pojištění se však letos posunul na úroveň sociálního pojištění. Podnikatelé tak musí zaplatit své závazky do 8 dnů od odevzdání přehledů. Pokud podáte přehled dne 2. května, doplatek je splatný 10. května. Čtěte více: Konec zmatkům s doplatky pojistného. Termíny konečně sjednoceny

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).