Hlavní navigace

Městské pivovary vymizely, jsou jen dva

9. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pryč jsou ty doby, kdy pivovary patřily městům nebo obcím. Před více jak stoletím bylo z tisíců pivovarů téměř polovina městských a obecních. Nyní už jsou v České republice pouze dva pivovary, které patří městu, v Náchodě a Strakonicích. Ve velmi brzké době se dá ale očekávat, že i tyto dva zbývající městské státní pivovary přejdou do rukou soukromníků, informuje agentura ČTK.

Prodej pivovarů ve Strakonicích a Náchodě je ovlivněn částečně také politiky, kteří jsou zde voleni na čtyři roky. Cíle na radnice jsou většinou krátkodobé a politici chtějí vidět úspěch. Proto radši zvolí metodu investice do jiných zařízení, než udržovat náročnější pivovar. Zájem o náchodský pivovar, kde se ročně uvaří 135 000 hl piva Primátor, mají nyní Rusové. Chtějí koupit buď 100 procent akcií (165 milionu korun) nebo 50 procent akcií (75 milionu korun).

Opačným směrem se vydává město Domažlice, které začne opět v městském pivovaru vařit pivo. Poprvé se v Domažlicích vařilo pivo v roce 1341 a je skoro nejstarším pivovarem v Evropě. Za dva roky by se v domažlickém městském pivovaru mělo uvařit až 4000 hektolitrů pi­va.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).