Hlavní navigace

Minigolf Čechy příliš netáhne. Některá hřiště se neubránila zdražování

24. 7. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Mezi oblíbené letní aktivity patří také minigolf. Chybí jim hráči ze zahraničí? A trvají provozovatelé na dodržování nějakých opatření?

Provozovatele minigolfových hřišť situace spojená s koronavirem ovlivnila, mnozí mají ztráty nebo museli rušit plánované akce. Všichni doufají, že se zvýší návštěvnost a vše se vrátí do normálu.

Hráčů výrazně ubylo

Minigolfy jako venkovní sportoviště musely mít od 13. března do 11. května z nařízení vlády zavřeno. Březen, který je pro nás klíčovým měsícem celého roku, jsme tedy měli slabý, což pro nás znamenalo velké ztráty. Nyní se pokoušíme ztráty dohánět. Červnové a červencové tržby jsou už podobné jako v loňském roce, rozhodně ale ne vyšší, popisuje Tomáš Navrátil, provozní ředitel Agencie TMT provozující Minigolf Kotva. Propady jim trochu pomáhá vyrovnat přijímání karet Multisport. Na venkovním minigolfovém hřišti máme obrovský úbytek hrajících osob. Částečně proto, že je skupina lidí, která zkrátka přestala kamkoliv chodit a bojí se viru, částečně kvůli chladnějšímu počasí, doplňuje dále. 

Podle Václava TondraminiGOLF TONDR v Harrachově je letošní sezóna nastalou situací silně ovlivněna. Tady minigolf spouští vždy 1. května, a to hlavně kvůli počasí. Letos od tohoto termínu až do začátku letních prázdnin byla návštěvnost víceméně sporadická, a především víkendová a silně podprůměrná. Orientace ubytovatelů v cestovním ruchu na zahraniční turisty tak dolehla i na nás. Zahraniční turisté své ubytování houfně rušili a tuzemská klientela je začala nahrazovat jen pozvolna, navíc deštivé počasí také nese část své viny, popisuje. Minimum návštěvníků mají také v zahradním minigolfu, který je doplňkem penzionu U Barona Prášila Ořech a na Minigolfu u brněnské přehrady bylo horší jaro a nyní se situace zlepšuje.

Počasí má velký vliv také na koupaliště. Přečtěte si o nich více v článku Ležet na dece dva metry od sebe? Koupaliště nemohou lidem nic nařizovat

Nyní je potřeba zabrat

Zásadním problémem je také úbytek zahraničních turistů, kteří tvořili významnou část návštěvnosti minigolfů zejména v letních měsících. Čeští turisté se v nejisté cestovatelské době opravdu více snaží využít tuzemských destinací, ale na sportovištích se tento fakt nijak výrazně neprojevuje. V Harrachově vnímají spíše skupinky rodin a známých, kteří si společně pronajímají celé pensiony nebo chalupy a do masových ubytovacích zařízení se moc nehrnou. Ale i zde se situace pozvolna mění a také hotely se začínají plnit, doplňuje Václav Tondr. 

Například v Pensionu U Barona Prášila Ořech nezaznamenali ani na golfu ani v pensionu, že by Češi trávili dovolenou více u nás. Jsou blízko Prahy a myslí si, že pokud lidé tráví dovolenou víc v ČR, tak na horách nebo u rybníků. Mají otevřené Muzeum a Kouzelnou zahradu zdarma pro všechny návštěvníky. Tím předpokládáme, že přijdou i na Zahradní golf a do Včelína. Zatím minimální odezva. Předpokládáme, že by to mohlo návštěvníky zaujmout v druhé polovině srpna a v září, doufá Vladimír Glaser

Podobně si nevšimli, že by Češi trávili ve větší míře víc dovolenou v tuzemsku ani v Minigolfu Kotva. Speciální akce pro ně tedy nemají a podle Tomáše Navrátila by to ani nebylo z pohledu tuzemských předpisů možné. Nicméně snažíme se ještě intenzivněji dávat o sobě vědět na různých platformách, mimo jiné Kudy z nudy apod. Dokončujeme nové webové stránky, máme nově nafocené fotografie profi fotografem. Nezbývá než zabrat ještě více než kdy před tím, shrnuje.

Koronavirus stál za změnami

Koronavirus znamenal pro minigolfy nutnost dezinfekčních opatření a mohl také za jejich pomalejší rozjezd. Na miniGOLFu TONDR si vždy na hygieně zakládali, což se nezměnilo. Nově přibyly lahvičky s desinfekcí a snaha omezit větší počet osob na jednom místě, hlavně při obsluze klientů. Tím chráníme především obsluhu minigolfu, aby případně nebyla potencionálním přenašečem. Z tohoto důvodu byla instalována plexi přepážka mezi obsluhu a klienty a častější desinfekce holí a míčků, popisuje Václav Tondr.

Minigolf Kotva situace ovlivnila v tom smyslu, že přišli o spoustu tržeb, které už nikdy neuvidí a nikdo jim je nenahradí – od vlády doposud neviděli ani korunu a všemi „podporami“ kromě Covid-Nájemné proplouvají tak, že si na ně nesáhnou. Museli jsme zrušit naplánované oslavy, turnaje a jiné již dlouho dopředu naplánované akce. Musely se zrušit kroužky minigolfu, tréninky minigolfových sportovních akademií a nemohli jsme rozjet amatérskou minigolfovou ligu, vyjmenovává změny Tomáš Navrátil. 

O programu COVID-Nájemné jsme psali zde: Na Covid – Nájemné dosáhnou i ti, kteří částečně fungovali i navzdory opatřením

Velmi omezený provoz mají také v Ořechu. Obvykle zde totiž pořádají různé akce spojené s Muzeem nebo Včelínem, jako je například muzejní noc, grilování v muzeu, dřevořezání, medobraní nebo speciální prohlídky. Na ně přijde až několik set návštěvníků a část z nich využije také zahradní golf. Tyto akce byly letos omezené, nebo dokonce zrušené. Obvykle k nám jezdí školy, školky a příměstské tábory. Obvykle se perou o termíny. Letos tu byla jen jedna školka, doplňuje Vladimír Glaser.

Zdražovalo se?

V Harrachově letos upustili od každoročního mírného zdražení v rámci pokrytí inflace a vyšších nákupních cen. Tímto krokem se snažíme poskytnout možnost cenově dostupné zábavy všem, uvádí Václav Tondr. Ceny neměnili ani v Minigolfu Kotva, i když o tom uvažovali. Zdražovali naopak na Minigolfu u brněnské přehrady, kde by však zdražovali i bez koronaviru, jak serveru Podnikatel.cz potvrdila Sylvie Hlaváčová

Ceny minigolfu
Minigolf Hráč Cena
Minigolf Brněnská přehrada Dítě do 4 let 0 Kč
Dítě od 4 do 11 let 50 Kč
Dospělý a děti nad 12 let 70 Kč
Minigolf Kotva Dítě do 100 cm 0 Kč
Dítě do 12 let 109 Kč
Dospělý 149 Kč
Minigolf TONDR Dítě do 140 cm 40 Kč
Dospělý 60 Kč
Zahradní golf Ořech Dítě do 6 let 30 Kč
Dospělý 50 Kč

S omezeními je to složité

V zahradním golfu Ořech upravili provozní řád, aby se lidé neshlukovali na jednom hřišti. Jejich hřiště jsou až čtyřikrát větší než běžná a vše je v areálu parku, takže místa je poměrně dost. Navíc, jak jsem již říkal, návštěvníků velmi málo, podotýká Vladimír Glaser. Na minigolfu Tondr veškerá omezení řeší formou přátelské domluvy a nejsou zastánci tvrdých restriktivních opatření. Před otevřením celou situaci konzultovali s krajskou hygienickou stanicí, která jim dala přesný návod, jak postupovat. Naše hřiště má navíc dostatečně rozlehlou plochu, kde i při větší návštěvnosti dokážete udržet několikametrový odstup od okolních hráčů, tedy pokud vám někdo z vedlejší skupinky nepřipadá neodolatelně přitažlivý, dodává. 

Počet hráčů už nyní neregulují ani u brněnské přehrady, ani na Minigolfu Kotva. Národ se podle jeho provozovatele rozdělil na dvě extrémní poloviny – jedna téměř absolutně nevnímá žádné zdravotní riziko, tato skupina přichází, hraje a ani žádná omezení nevyžaduje. Druhá polovina nechodí nikam – ti na do našich provozů zkrátka nedorazí, takže jakákoliv omezení jsou stejně zbytečná, doplňuje závěrem Tomáš Navrátil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).