Hlavní navigace

Ministerstvo vnitra zřídilo informační server o datových schránkách, původně udalo špatnou adresu

16. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ještě před koncem roku 2008 zřídilo podle vlastních slov informační server zabývající se problematikou datových schránek. Prvního července totiž vstoupí v účinnost zákon o informačním systému veřejné správy, který upravuje podmínky elektronických úkonů a autorizací dokumentů. Informace o datových schránkách se nacházejí na doméně www.datoveschran­ky.info, původně ministerstvo však publikovalo nefunkční odkaz.

Datová schránka tvoří elektronický poštovní box, který mohou podnikatelé a občané využívat ke komunikaci se státními orgány. Pomocí datových schránek mohou uživatelé zasílat orgánům veřejné moci dokumenty v elektronické podobě a stejně tak je od úřadů přijímat. Přes datové schránky nelze komunikovat s s jinou fyzickou osobou, podnikající fyzickou osobou nebo právnickou osobou. Čtěte více: E-Government: Datové (poštovní) schránky pro každou firmu.

Přístup do datové schránky si mohou podnikatelé zřídit na kontaktních místech Czech POINT. Za poplatek se zde dá dokument z datové schránky vytisknout, či papírový dokument zkonvertovat do elektronické podoby, opatřit elektronickým podpisem a odeslat. Datová schránka je povinná pro právnické osoby a pro orgány veřejné moci. Fyzické podnikající a nepodnikající osoby si mohou datové schránky zřídit nepovinně.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).