Hlavní navigace

Ministr průmysl chce omladit auta v Česku

9. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se chce zasadit o omlazení vozového parku v České republice. Na dnešním zasedání vlády předložil materiál, který navrhuje několik opatření, jak česká auta omladit.

Česká republika patří k nejvýznamnějším výrobcům automobilů na světě, přesto je věk našeho vozového parku hluboko pod průměrem Evropské unie a obměna není ani z poloviny tak rychlá, jako je to obvyklé v jiných zemích EU, tedy ročně 8 až 10 % z celkového počtu registrovaných vozidel, říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ten chce pomocí navrhovaných opatření snížit negativní dopady automobilové dopravy na životní prostředí. Konkrétně dokument předkládaný vládě upozorňuje například na to, že nejstarší vozidla bez katalyzátoru, která se podílejí na celkových najetých kilometrech všech aut  v České republice jen šesti procenty, vyprodukují 47 % všech nebezpečných emisí. Zároveň čísla ukazují, že starší vozidla nabízejí výrazně horší prvky aktivní i pasivní bezpečnosti, protože statisticky mají jejich dopravní nehody vážnější následky.

Pokud se vláda na materiálu shodne, mělo by následně Ministerstvo dopravy připravit novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která zpřísní pravidla pro stanice technické kontroly.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).