Hlavní navigace

Mléko v krabici oslavilo 20. výročí

9. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mléko v nápojových kartonech je v Česku 20 let. Právě před 20 lety přišla na trh švédská společnost Tetra Pak. Balit mléko do krabice poté začaly prakticky všechny mlékárny.

Přitom před 20 lety se mléko prodávalo v plastových sáčcích, klasickém symbolu socialismu. Hospodyňky do té doby mohly vybírat pouze mezi mlékem v sáčku s modrým (polotučné) a růžovým (plnotučné) potiskem. Standardně se mléko balilo do sáčků o objemu 1l, později se objevily i půllitrové sáčky, pro školky a nemocnice se vyráběly dokonce sáčky dvanáctilitrové, říká Hana Zmítková, mluvčí společnosti Tetra Pak. 

Současné nápojové kartony jsou praktické, ekologické a mléko v nich dlouho vydrží. Kombinace aseptického ošetření a unikátního složení obalu umožňuje uchování mléka, ale také ovocných šťáv při pokojové teplotě po  dobu několika měsíců bez přidání konzervantů.

Na rozdíl od plastových obalů jsou nápojové kartony šetrné k životnímu prostředí, neboť se vyrábějí se z obnovitelných zdrojů a dají recyklovat. Nejčastěji u nás používaný obal Tetra Brik Aseptic 1000 ml se vyrábí z více než 70 % z obnovitelných zdrojů, tj. ze dřeva.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).