Hlavní navigace

Mobilní operátoři se již připravují na #EET. Víme, co chystají

18. 2. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Velký byznys pro mobilní operátory. I takový dopad bude mít elektronická evidence tržeb. Trojka tuzemských operátorů již má k EET svoje microsites.

Na elektronickou evidenci tržeb, která zatím prošla pouze sněmovnou, se již aktivně připravují i samotní mobilní operátoři. Právě ti budou dodavatelem internetové konektivity a v případě menších podnikatelů také dodavatelem softwarového či hardwarového řešení e-tržeb.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Velká trojka mobilních operátorů má již své speciální webové stránky, které se evidenci tržeb věnují. Nejdále je zatím Vodafone, ten už nabízí i konkrétní ceny vybraných balíčků. Konkurence se však bude přiostřovat a sami operátoři podle zjištění serveru Podnikatel.cz připouštějí, že velký boj o zákazníka přijde až v okamžiku, kdy zákon vejde v platnost: Dle chorvatských zkušeností se podnikatelé budou o EET zajímat poslední měsíc před účinností zákona, nemá proto smysl sdělovat konkrétní podrobnosti naší nabídky i s ohledem na to, že zákon není ještě ani platný, řekla serveru Podnikatel.cz Martina Kemrová, mluvčí T-Mobile. A co tedy mobilní operátoři zatím představili? 

V prvé řadě jde o microsite. Každý operátor má svou vlastní, kde většinou zákazníky informuje o základní problematice, která se elektronické evidence tržeb týká. 

T-Mobile

Jako poslední dnes představil speciální webovou stránku T-Mobile. Ten přináší pouze základní informace o EET a sbírá především e-maily od zákazníků tak, aby je mohl o své nabídce včas informovat. 

Už dopředu však operátor oznámil, že nabídne pro potřeby EET buď softwarové či hardwarové řešení pro evidenci tržeb. Konkrétnější být operátor nechtěl, prý kvůli konkurenci. 

Pro všechny české podnikatele a živnostníky budeme nabízet nejen několik typů moderních zařízení, odpovídajících evropským standardům a zákonem stanoveným parametrům, ale také velmi jednoduchou a uživatelsky zcela intuitivní aplikaci, upřesnila mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. 

Podle ní bude portfolio k EET široké, počínaje základním jednoduchým řešením pro malé živnostníky, konče multifunkčními systémy pro nejnáročnější klienty. Samozřejmě vše bude doplněno o rychlé internetové připojení a také servis během instalace ale i používání. 

Jak bude aplikace či hardwarové řešení vypadat, to Kemrová odmítla sdělit. Nicméně provoz základního zařízení s aplikací se bude pohybovat v řádu stokorun měsíčně, doplnila. 

O2

Operátor O2 představil pro e-tržby speciální stránku, kterou označuje jako O2 eKasu. Stejně jako T-Mobile představí podle informací serveru Podnikatel.cz jak softwarové tak i hardwarové řešení pro EET. To má být v podobě buď aplikace nebo zařízení, které zvládne komunikovat s Finanční správou a postará se i o tisk účtenek. 

O2 je připraveno podnikatelům nabídnou vhodné řešení bez ohledu na jejich současné vybavení i velikost a zaměření jejich podnikání, doplnila k tomu Kateřina Mikšovská, mluvčí O2.

K tomu O2 ujišťuje, že podnikatelům nabídne jednoduchou instalaci, zajistí bezpečnost dat, spolehlivé připojení a podporu 24 hodin denně. 

Vodafone

Vodafone je se svou nabídkou ePokladna ze všech nejdále. Řešení si mohou podnikatelé objednat již nyní. Jedná se však zatím pouze o aplikaci, kterou lze nainstalovat na chytrý telefon či tablet. Pro platbu kartou je nutné si pořídit ještě mobilním platební terminál (mPOS), který již dnes běžně využívají například taxislužby, a pro potřebu EET je dále nutné zakoupit či si pronajmout mobilní tiskárnu. Ta aktuálně stojí u Vodafonu 5377 Kč jednorázově či měsíčně od 180 Kč dle typu vybrané licence. 

Mobilní platební terminál, který zákazníkům Vodafone doporučuje, vyvinula společnost Wincor Nixdorf ve spolupráci s Českou spořitelnou. Momentálně se prodává za 1745 Kč bez DPH, nebo za 195 Kč bez DPH měsíčně. 

Vybrané licence k aplikaci pak Vodafone nabízí ve třech variantách: ePokladnu Mini, Standard a Komplet. Závisí, zda podnikatel chce, aby aplikace prováděla i jiné úkony než pouze vydávala účtenky a odesílala data na servery Finanční správy. U varianty Mini se však podnikatel musí připravit na to, že aplikace umožní editaci prodejních položek pouze v omezeném množství, což se může hodit v budoucnu například stánkařům. 

U své aplikace Vodafone uživatele ujišťuje, že byla vyvinuta společně s dodavatelem aplikací pro banky, takže i v tomto případě bude zajištěna bezpečnost odesílaných dat. 

Boj o zákazníka teprve začne

Nabídka pro podnikatele pro EET se stále ještě usazuje, operátoři většinou čekají, co nabídne konkurence. Zatím však díky Vodafonu si mohou podnikatelé dopředu spočítat, jaké náklady je mohou předběžně čekat. Ty se však budou odvíjet od velikosti byznysu. Největší boj se strhne o nejmenší podnikatele, kterých se evidence tržeb dotkne nejdříve od února či května roku 2017. 

Aktuální nabídka operátorů k EET
Operátor Microsite Aplikace Hardware (zařízení s tiskárnou) Cena kompletních balíčků 
Vodafone ANO (přejít) ANO ANO  od 180 Kč
T-Mobile ANO (přejít) ANO (bude) ANO (bude)  neznámá
O2 ANO (přejít) ANO (bude) ANO (bude)  neznámá

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).