Hlavní navigace

Na placení daní kartou zapomeňte, podle finanční správy by bylo moc drahé

17. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zavedení možnosti platit daně kartou v nejbližší době neočekávejte. Podle finanční správy by tato alternativa nebyla hospodárná.

Kdo se těšil, že bude moct brzy zaplatit daně i platební kartou, má smůlu. Finanční správa totiž před pár dny uvedla, že placení daní kartou není hospodárné a že jej neplánuje zavést. Jediné, o čem finanční úřady nyní uvažují, je umožnění platby kartou u správních poplatků.

Placení kartou by nás zlikvidovalo

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Finanční správa na svém webu dementovala informaci, že by chystaný daňový balíček počítal s plošným zavedením možnosti zaplatit daně a poplatky platební kartou. Vše je teprve ve fázi analyzování a ve hře jsou navíc pouze platby platební kartou u správních poplatků. Je pravda, že Finanční správa v minulosti uvažovala o variantě hotovostního placení daní platební kartou. Analýza dat o hotovostních platbách, struktuře platících a nákladovosti terminálového způsobu placení však jasně ukázala, že při respektování zásady hospodárného vynakládání prostředků státu, nelze placení kartou na pokladnách finančních úřadů zavést, uvedla finanční správa.

Podle finanční správy by náklady v podobě provizí “karetním společnostem” byly pro úřady likvidační. Úřady navíc upozorňují, že na pokladnách úřadů platí daně jen zlomek občanů. 99,26 % všech plateb daní je uskutečňováno v bezhotovostní podobě. Kolik z těchto poplatníků by platilo nově kartou na pokladně finančního úřadu, kdyby byla tato služba zavedena, nelze zjistit a je dost možné, že naprosté minimum občanů. Ostatně velmi významnou skupinou poplatníků platících na pokladně finančního úřadu jsou občané v důchodovém věku, kteří preferují tradiční hotovostní platbu bez použití platební karty, vysvětluje finanční správa,

Nově lze platit přes SIPO a daňovou složenku

Přestože platby daní kartou nejsou na pořadu dne, mohou letos poplatníci některé daně zaplatit novým způsobem. U daně z nemovitých věcí lze využít SIPO nebo bezplatnou daňovou složenku. Daňovou složenku navíc fyzické osoby mohou uplatnit i u dalších daní.

Čtěte více: Daňové složenky mají omezení, u Pošty Partner s nimi nezaplatíte

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).