Hlavní navigace

Následkem pracovního úrazu zemřelo 18 lidí. Máte ve firmě bezpečno?

25. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Téměř 4000 pracovních úrazů za jeden měsíc, z toho 18 mrtvých. Inspektoři kontrolují bezpečnost práce, chodí na udání a rozdali pokuty přes 10 milionů korun.

Za měsíc říjen 2015 se stalo 3 741 pracovních úrazů. Následkem zranění zemřelo 18 zaměstnanců. Nejméně bezpečno ve firmách je ve Středočeském kraji, následuje kraj Jihomoravský. Každý zaměstnavatel je povinen vést si řádnou evidenci pracovních úrazů svých zaměstnanců, v případě pracovního úrazu s následkem pracovní neschopnosti zaměstnance delší než tři dny pak také musí sepsat záznam o pracovním úrazu a ten zaslat Státnímu úřadu inspekce práce, připomíná Ivona Foltisová, mluvčí Státního úřadu inspekce práce.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Odškodnění se od října výrazně zvýšilo. Čtěte, jak se nová úprava dotkla zaměstnavatelů, a jak to bude s již posouzenými úrazy a nemocemi z povolání. Psali jsme už dříve: Odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání nově

Bezpečnost práce na pracovišti je pouze jedna z oblastí, která je pod drobnohledem inspektorů práce. Zajímají se také o dodržování pracovně právních předpisů a dodržování zákona o zaměstnanosti.

Čtěte také: Hlášení pracovních úrazů a seznam nemocí z povolání od roku 2015

Inspekce vyráží do firem na udání

Inspektoři často přichází do firem na základě udání. Podněty ve velké většině přicházejí ze strany zaměstnanců. Za měsíc říjen jich přišlo hned 822. Cílem kontrol je jak bezpečnost práce, tak stále častěji také upozornění na porušování pracovněprávních předpisů. To se většinou týká oblasti odměňování. 

Bez papíru je i inspektor bezradný

Fakt, že přislíbené peníze tzv. na ruku, které posléze vyplaceny nejsou dle dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, inspektor jen těžko dokáže. Pokud se takové podněty objeví, působí inspektoři spíše preventivně a vysvětlují negativa podobných dohod: Z části mzdy, kterou zaměstnanec dostane tzv. na ruku, není hrazeno zdravotní a sociální pojištění, což by se dotyčného pracovníka mohlo citelně dotknout třeba v případě nemoci, pracovního úrazu a v dlouhodobém horizontu by se toto mohlo negativně promítnout i na výši zaměstnancova starobního důchodu, uvádí ve své tiskové zprávě Státní úřad inspekce práce. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).